Památky a zajímavosti Jeníkovice
Obec Jeníkovice má několik pěkných památek stavebních, které se zachovaly v dobrém stavu do současnosti. Je to především kostel apoštolů sv. Petra a Pavla, pískovcový kříž s ozdobným kovaným plůtkem před kostelem, pomník jeníkovickým obětem I. sv. války u školy, dva pomníky na hřbitově v části evangelické a katolické a nakonec budova Ludvíkova statku.
Kostel sv. apoštolů Petra a Pavla
Jeho historie sahá až do doby Karla IV., kdy v soupise církevního majetku je v roce 1385 zanesen filiální kostel ke kostelu a faře třebechovické, odkud farář vykonával bohoslužby. R. 1542 uvádí se, že zasvěcen byl sv. Mikuláši; sv. Petru a Pavlu zasvěcen byl asi teprve, když byl v l. 1741 - 1745 místo něho nový zděný vystaven od Rudolfa Josefa hraběte Colloredo. Pro válku s Pruskem, dostavěn byl teprve r. 1747. Bylo provedeno oplocení z opuky, jelikož kostel stál uprostřed hřbitova, ale toto oplocení bylo v 50. létech 19. století rozebráno. Patřívaly k němu Jeníkovice, Libníkovice a Horní Černilov. R. 1769 odtrhl se Horní Černilov od kostela v Jeníkovicích a přifařen byl k Černilovu. Dnes náleží k němu jen Jeníkovice. V roce 1901 se kostel sesul, zůstala stát pouze věž. Základní kámen k nynějšímu kostelu byl položen 5. 5. 1901 a již 6. 10. téhož roku byl vysvěcen biskupem královéhradeckým Ed. Brynychem. Pamětní nápis se nalézá pod kazatelnou. Při tom v základě oltáře nalezena byla skleněná miska na okraji ozdobená dvojím páskem ze stočeného drátu stříbrného a uprostřed s ostatkem světce obtočeným podobným drátem. Do nového kostela ze starého přeneseny byly barokní oltář sv. Petra a Pavla, sochy sv. Prokopa a Vojtěcha, jež stojí nad průchody za oltář, lavice a dvéře kostelní. Oltář byl r. 1901 opraven, též obraz sv. Petra na něm od Ant. Müllera. Kazatelna, varhany a zpovědnice jsou nové. Ve starém kostele byl ještě oltář sv. Salvatora, pozlacený kalich s patenou a varhany, přenesený prý z Třebechovic, s letopočtem 1655. Kruchta podepřena je dvěma železnými litými sloupy. Věž je stará, ale cibulovitá její střecha byla odstraněna a nahrazena nynější jehlancovitou. V ní visí zvon z r. 1528 slitý Janem Hlaváčem, zvonařem v Hradci Králové. Druhý zvon z r. 1535 s latinským nápisem, byl za 1. světové války v roce 1917 zrekvírován. Také zrekvirovány byly r. 1918 píšťaly z varhan. Dle vyprávění pamětníků Němci za 2. světové války zvon z roku 1528 odvezli, ale po válce byl nalezen na ostrově Maniny v Praze a v roce 1946 vrácen a opět zavěšen. Služby boží v kostele konaly se každou 6. neděli. Kolem kostela byl starý hřbitov, který byl z hygienických důvodů zrušen. Na něm po levé straně věže stojí stará pískovcová kropenka , která pochází ze starého kostela a u ní ve zdi zasazen je náhrobní kámen s nečitelným nápisem, nejspíše Jana Šárovce ze Šárova, pána na Jeníkovicích v 16. stol. Kostel opravován byl v létech 1974 - 75 a 1994.V roce 1995 vykraden - ukradeny mosazné lampy, cínové svícny a další věci. Beránek na knize se sedmi pečetěmi (vzácná řezbářská práce Kapuciánova) byl zavčas odklizen a tím zachráněn. V roce 2001 byly opraveny věžní hodiny, po úderu blesku provedeny nové hromosvody a oprava věže včetně podlah a ochranných nátěrů.
Je škoda, že stávající varhany jsou nefunkční a tím jsou veškeré bohoslužby konány v tichosti. Jejich oprava by stála mnoho peněz, ale doufám, že časem se i ty seženou a opět budou sloužit svému účelu. V květnu 2001 při příležitosti otvírání cyklostezek v Mikroregionu Třebechovicko byl Jeníkovický kostel po celý den přístupný veřejnosti. Byl umožněn přístup do věže ke zvonu, k varhanům a mnoho projíždějících cykloturistů této možnosti využilo.
Pseudorománská vila Ludvíkova statku
U hlavní silnice se nachází vila rodiny Ludvíkových. V tympanonu nad hlavním vchodem je pěkně vyvedený monogram, skládající se z písmen J (Josef), K (Kateřina), L (Ludvík). Dům, který si postavila rodina statkáře Josefa Ludvíka v Jeníkovicích roku 1892. Tento letopočet je umístěn římskými číslicemi nad vstupními dveřmi na balkon MDCCCLXXXXII. Vzadu je kruhová pec cihelny a hospodářská stavení. V těchto budovách hospodařil Státní statek Smiřice až do roku 1990. Dnes zde má sídlo firma CHEMAT, s.r.o., dále Autovrakoviště.