Památky a zajímavosti Vlašim
Zámek Vlašim byl založen na místě gotického hradu z roku 1303 a i díky Janu Očkovi z Vlašimi, druhému pražskému arcibiskupovi, se stal reprezentativním sídlem. K velkému rozvoji došlo v 15. století za pánů Trčků z Lípy. Kolem roku 1600 za pánů Vostrovců z Kralovic byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V 19. století, kkdy na zámku sídlila knížata z Auerspergu (do roku 1945), byl zámek změněn do dnešní podoby. Dnes se na zámku nachází Muzeum Podblanicka, kde je k vidění výstava z historie zámku a parku, expozice S přesnou muškou o tradici střelectví a zbrojařství i s trofejemi exotických zvířat a Zrcadlo minulosti přibližující každodenní život předků. Návštěvníci mohou navštívit také zámecké sklepení, zámeckou kapli založenou Marií Josefou z Auerspergu roku 1771 a zámeckou věž, jíž lze využít jako rozhledny.
V srpnu 1992 zachvátil zámek požár, který zničil celé jeho jižní křídlo. Později prošel zámek mnohými rekonstrukcemi, které skončily v roce 2005. V jižním křídle zámku má v současnosti sídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim.
V zámku je ke svatebním obřadům a koncertům využívána obřadní síň.
Zámecký park
Roku 1775 založil Karl Josef z Auerspergu, společně se svou ženou Marií Josefínou von Trautson, v nedalekém údolí říčky Blanice na místě tehdejší bažantnice a zámecké zahrady, anglický park. Park byl vystaven v geometrickém stylu, a později se stále více a více rozrůstal a byly přidávány různé doplňky a dekorace. Z těchto se dochovaly např. Čínský pavilon, socha Samsona, či tři novogotické brány (Vlašimská, Domašínská a Znosimská). Vlašimská brána se stala symbolem města a v jejím interiéru se pod jménem Podblanické galerie v nynější době konají výstavy regionálních umělců. V parku se nedochovala se mešita, obelisk, grotta a Amorův templ v místním jezírku. V parku se také nachází dochovaná část ruin starého hradu.
Rozloha parku je 70 hektarů a svého času byl považován za nejkrásnější svého druhu v Čechách. Dnes se jedná o jeden z nejlépe zachovaných parků tohoto druhu ve střední Evropě. V dnešní době se park využívá také k mnohým výstavám a jsou zde také restaurace.
Zámek a park jsou dnes veřejně přístupné, do některých jeho částí, či budov je placeno vstupné. Je zde ke zhlédnutí sbírka rytin zobrazující dobová ztvárnění parku. Ve Vlašimské bráně se nachází galerie. Skrz park prochází 3 km dlouhá naučná stezka nabízející informace o památkách ve Vlašimi a jejím okolí. V současné době prochází park mnoha rekonstrukcemi, v roce 2008 byla dokončena oprava Čínského pavilonu.
Zámek i park jsou ve vlastnictví města Vlašimi.
Na skalním masivu nad řekou Blanicí je dodnes Herkulův sloup, místními nazývaný Samson. Jde o sochu obra, kterého podle pověsti stihl trest za mrhání jídlem.
Dále je zde tvrz. Tvrz přestavěnou na sýpku naleznete snadno uprostřed vsi, v těsném sousedství areálu bývalého JZD, který naštěstí v tomto případě tvrz nepohltil. Mohutná barokní sýpka situovaná v obci mezi dvěma rybníky obsahuje ve své jižní části zbytek obytné věže původní tvrze. Západně od sýpky se dochovaly zbytky další stavby původní tvrze, původně zřejmě věžovitého charakteru. Patrný je zbytek opěráku a zajímavý suterén.
Další památky ve Vlašimi:
- Kostel svatého Jiljí
- Židovský hřbitov
- Spořitelna v Pláteníkově ulici
- Kostel Československé církve husitské
- Pohřební kaple Auerspergů
- Škola v Komenského ulici
- Kašna se sochou Rolanda na Žižkovo náměstí
- Děkanství na Husovo náměstí
- Socha svatého Jana Nepomuckého naproti děkanství
- Vila Červená věž
- Boží muka
- Hvězdárna