Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Je to velmi členitý labyrint chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodně modelovanými stěnami a stropy a také krápníkovou výzdobou a sintrovými náteky.
Mladečské jeskyně byly objeveny v letech 1824–1828 při otvírce lomu na vápenec pro stavbu silnice z Olomouce do Mohelnice. Od přelomu 19. a 20. století jsou zpřístupněny veřejnosti a od roku 1911 jsou elektricky osvětleny.
Jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě, s řadou kosterních pozůstatků a nálezů unikátních kostěných hrotů oštěpů, tzv. "hrotů mladečského typu" z období kultury aurignaciénu. Výpravnou expozici o Kromaňoncích můžete zhlédnout v Dómu mrtvých, která ztvárňuje rituální obřad s figurínami pravěkých lidí.
Nejkrásnější partie jeskyní se nazývají Chrám přírody a Panenská jeskyně.
Prohlídka v jeskyni trvá 40 minut, délka prohlídkové trasy je 380 m a jeskyně je přístupná pro veřejnost od dubna do října. Celková délka jeskyní činí více jak 1 km.
Jeskyně jsou také zimovištěm několika druhů netopýrů a vrápenců, mezi nimiž početně dominuje vrápenec malý a významnými jsou i netopýr brvitý a netopýr vodní.
Popis jeskyní na stránkách obce Mladeč.