Jeskyně Balcarka se nachází v malebném krasovém žlebu zvaného Balcarova skála nedaleko obce Ostrov u Macochy, v severovýchodní části CHKO Moravský kras. Jeskyně Balcarka představuje svou krápníkovou výzdobou asi nejkrásnější jeskyni Moravského krasu. Rovné stropy, vzniklé lavicovou odlučností vápenců, zdobí nespočet dlouhých dutých brček, hůlkových a mrkvovitých stalaktitů či sintrové vodopády.
Podzemní bludiště chodeb, puklin a dómů je vytvořeno ve dvou patrech. Její přední část byla známa odedávna. Od roku 1923 byla postupně objevována ostrovskými občany pod vedením poslance Josefa Šamalíka, v roce 1936 byly jednotlivé části jeskyně spojeny v jeden celek. Vstupní portál jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou. Podařilo se odkrýt bohaté stopy po činnosti člověka v mladším paleolitu – ohniště a mnoho kamenných a kostěných nástrojů. V sedimentech se dochovaly tisíce koster převážně drobných živočichů a dokonce i lidský zub.
Dóm zkázy a Fochův dóm jsou jedny z největších prostor v Moravském krasu. Významné části jeskyně jsou kromě dómů Rotundy, Galerie, Popeluška a Jubilejní dómy Masarykovy. Velký dóm dlouhý téměř 70 m představuje druhou největší zpřístupněnou podzemní prostoru Moravského krasu.
V roce 1956 byl Moravský kras vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí, Balcarova skála je od roku 1998 přírodní rezervací.
V prostorách muzea byla instalována expozice představující jeskyni Balcarku jako jeskyni lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďat.