Kateřinská jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras, nedaleko od města Blansko. Leží na konci Suchého žlebu, asi 500 m jihovýchodně od informačního střediska Skalní mlýn. Je největší veřejnosti přístupnou přírodní podzemní prostorou v České republice.
Kateřinská jeskyně je pro veřejnost je otevřena již od roku 1910. Je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou u nás, a to i díky hromadnému nálezu koster jeskynních medvědů, které zde prof. Absolon nalezl v roce 1936.
Od vstupu vede 60 m dlouhá nízká chodba do největší prostory – Hlavního dómu – největší prostory v Moravském krasu a zároveň největšího veřejnosti přístupného podzemního dómu v ČR (délka 97 m, šířka 44 m, výška 20 m). Ten má vynikající akustiku a proto se zde příležitostně konají koncertní vystoupení. Z Hlavního dómu trasa pokračuje do tzv. Nové jeskyně, kde se návštěvníci mohou pokochat barevně nasvíceným krápníkovým útvarem „Čarodějnice" a „Bambusovým lesíkem" tvořeným vzácnými, několik metrů vysokými hůlkovými stalagmity a stalagnáty. Také z Hlavního dómu odbočuje několik chodeb do dosud neprozkoumaných prostor. Cesta vede pak do další mohutné prostory – Dómu zkázy. Množství balvanů na jeho dně svědčí o rozsáhlém řícení stropů v dávných dobách. Na zřícených balvanech již rostou nové stalagmity, z nichž nejkrásnější se nazývá Benátský svícen.