Nejnavštěvovanější skanzen v ČR – Valašské muzeum v přírodě – vznikl v Rožnově pod Radhoštěm a rozprostírá se ve zdejším lázeňském parku a přiléhajícím svahu, zdvihajícím se nad řekou Rožnovská Bečva.
Mezi první stavby situované na mýtině lázeňského parku náleží radnice a měšťanský dům, pocházející z nedalekého rožnovského náměstí a ohrožené zánikem v důsledku výstavby domů zděné konstrukce.
V současné době je Valašské muzeum v přírodě tvořeno třemi hlavními areály. V těchto jsou reprezentovány historické městské stavby, technické stavby a lidové stavitelství z oblasti moravského Valašska, Těšínského Slezska a moravských Kopanic.
Po areálu Dřevěného městečka vzniká v 50. a 60. letech 20. století na svažité a rozlehlé rožnovské pasece příznačně zvané Stráň areál Valašské dědiny. Areál zahrnuje několik desítek staveb nejrůznější funkce, přičemž některé byly dokončeny teprve v nedávné době. Historicky nejmladším je areál Mlýnské doliny, zpřístupněný v 90. letech 20. století. Ve správě Valašského muzea v přírodě je rovněž areál Pusteven ležící až v blízkosti hory Radhošť.
Nejvýraznějším rysem současného dění muzea v přírodě je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků.
Ve Valašském muzeu v přírodě probíhá každoročně (během léta každou sobotu a neděli) festival Národopisné léto. Velký folklóristický dvoudenní festival Rožnovské slavnosti se koná každé dva roky. Vystupují tu nejen soubory písní a tanců, ale v současné době přibývají i celodenní ukázky tradičního zvykosloví a řemesel. Jen namátkou můžeme jmenovat masopustní a velikonoční obyčeje, ukázky praní prádla, hrnčířské nebo kovářské dny, setkání řezbářů, jarmarky a vánoční koledu.