Archeoskanzen Březno se nachází v úrodné nížině nedalekou města Louny. Skanzen vznikl jako součást výzkumného programu, který navázal na výsledky velkoplošného archeologického výzkumu, prováděného na této lokalitě v průběhu 50. až 70. let 20. století PhDr. Ivanou Pleinerovou, CSc, pracovnicí Archeologického ústavu v Praze.
Místo výzkumu se v roce 1981 změnilo na stanoviště experimentální archeologie, podobné těm, která pracují v Dánsku, Anglii, Německu, Polsku, Francii atd. Stavby ve skanzenu byly budovány na základě archeologickým průzkumem odkrytých půdorysů. Byly používány stejné druhy dřeva jako v dávné minulosti, opracovávané nástroji, vyrobenými podle původních typů, známých z archeologických nálezů. Pracovní postupy byly voleny tak, aby se co nejvíce přibližovaly podmínkám v minulosti.
Najdete zde mnoho obydlí. Jedním z nich je dlouhý dům z mladší doby kamenné s kůlovou konstrukcí. Trámy jsou spojené řemínky, není tu použitý ani jeden hřebík. Další zajímavou budovou je časně slovanská chata z 6. století, která je z části zahloubená do země a uvnitř je ohniště. Proto se jí říká podzemnice. V obydlích se dá přežít i v zimě.
V rámci experimentu byly prováděny pokusné výpaly keramiky v replice hrnčířské pece, probíhal výzkum trvanlivosti a klíčivosti obilí uloženého dlouhodobě v zásobních jamách. V obytných objektech byly zkoumány podmínky bydlení v letním i zimním období.
V archeologickém skanzenu se lze s výsledky těchto experimentů seznámit a nahlédnout tak do způsobu života našich dávných předků.