Areál zámku Raduň je v regionu ojediněle dochovaný zámecký komplex ležící jižně od města Opava, obklopený z jedné strany zámeckým parkem a z druhé strany Zámeckým rybníkem.
Raduňské zboží bylo od počátku 14. století lénem opavských knížat. Od roku 1475 se ocitlo, již jako statek alodní, v rukou Tvorkovských z Kravaře a posléze Bruntálských z Vrbna, kteří jej během 16. a 17. století postupně přestavovali na renesančně-barokní objekt.
Poté, co se v držení zdejšího statku vystřídala řada majitelů, přešel koncem 18. století do rukou svobodných pánů Mönnichů a vzápětí sňatkem na Larische ze Lhoty a následně Larisch-Mönnichy. Především za hraběnky Anny Larisch-Mönnichové pak byl během 20. let 19. století celý zámecký areál reorganizován. V roce 1826 byla hotová komplexní adaptace starého zchátralého renesančně-barokního zámku na elegantní novoklasicistní sídlo s přepychovým vybavením. Souběžně byl vystavěn Úřednický dům a novoklasicistní zámecká oranžérie, kterou doprovázely okrasná, bylinková a fíková zahrada s fíkovnou, ananasovnou a ovocným sadem. V téže době vznikal také nový přírodněkrajinářský park.
Za Anniny dcery hraběnky Marie Larisch-Mönnichové byl zavezen někdejší středověký obranný příkop nad rybníkem Zámecký a v nově naformulovaném terénu byla v roce 1830 založena hradební zeď v novogotickém stylu. Tato nová dvouetážová hradba s terasami předznamenala intenzivní historizující etapu vnitřních i vnějších proměn zámku, která kulminovala až na samém prahu 20. století mj. v reforně nádvoří, jehož dvě přestavěné věže nadiktovaly objektu zcela novou siluetu.
V roce 1832 se do Raduně přiženil hrabě, od roku 1872 dědičný kníže Gebhard Leberecht Blücher z Wahlstattu. S příchodem příslušníka celoevropsky proslulého rodu, vnuka Napoleonova pokořitele, nabyl raduňský zámek na společenské prestiži široko daleko. Zámek byl postupně modernizován, až dovnitř byla přivedena pitná a užitková voda, tepelnou pohodu zajišťovala nejen kachlová kamna, ale také důmyslné horkovzdušné a mladší teplovodní rozvody, již k roku 1903 se na zámku svítilo acetylénem, později nahrazeným elektřinou.
Prohlídkové okruhy
- Jižní zámek A (základní okruh)
- Severní zámek B (základní okruh)
- Oranžérie s okrasnou zahradou C
- Jižní zámek a oranžérie
- Severní zámek a oranžérie
- Modernizace a technické zázemí
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav