Smrk je nejvyšší horou české části Jizerských hor. Odedávna se zde stýkaly hranice tří zemských celků: Čech, Lužice a Slezska. Dnes je zde pěší hraniční přechod do Polska. Na jižních svazích hory pramení řeka Jizera a nedaleko vrcholu, na západním svahu hory, leží přírodní památka Klečoviště na Smrku.
V roce 2003 byla na vrcholu Smrk znovupostavena rozhledna, která je přístupná celoročně a pod ní najdete útulnu pro turisty. Za dobrého počasí je vidět do okruhu 150 km. Kromě Jizerských hor můžete spatřit Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz a dokonce Říp. Dohlédnete i do Polska.
Na vrcholu Smrk se dále nachází Körnerův pomník, který postavili členové Německého horského spolku v Novém Městě pod Smrkem. Tak učinili na počest stého výročí výstupu německého básníka z Bad Flinsbergu, Karla Theodora Körnera. Rok 1940 znamenal upevnění bronzové plakety s Körnerovým reliéfem. Po válce byl pomník povalen a v 80. letech opět postaven. Při stavbě nové rozhledny na Smrku byl pomník restaurován a byla na něj také připevněna nová pamětní deska a obnoven již nečitelný německý nápis.
Cesty na vrchol:
- z Nového Města pod Smrkem asi 7 km po modré turistické značce kolem Kyselky, Kamene republiky a Streitova obrázku.
- od Streitova obrázku se lze také vydat (kromě výše uvedené modré turistické značky) po nově vyznačené zelené turistické trase; cesta vede poblíž Rapické hory.
- z Lázní Libverda červeně značenou stezkou kolem Jizerky, Hubertky, Tišiny k Nebeskému žebříku, tím po modré na Smrk. Cesta je asi 8,5 km dlouhá.
- z Bílého Potoka od Bártlovy boudy po žluté na Paličník, pak modrou k Nebeskému žebříku (asi 7 km) a nahoru na Smrk.
- ze Smědavy červeně značenou cestou na Předěl, kolem rozcestníku Na Písčinách k Nebeskému žebříku.
- z polského Świeradowa Zdroje buď po červené značce k chatě Na Stogu Izerském nebo pomocí lanovky, a dále po zelené značce přes Stóg Izerski na hraniční přechod a konečně po modré značce na Smrk (asi 8 km).