Jelenská hora na Šumavě se tyčí zhruba 6 km jihovýchodně od Stožce a 7 km severozápadně od Nové Pece u Lipna. Na severním a severovýchodním okraji vrcholové části se rozkládají mrazové sruby. Asi 1,2 km na jihozápad je sedlo (911 m n. m.), oddělující Jelenskou horu od Plešivce. Na vrcholu Jelenská hora je geodetický bod.
Nejjednodušší přístup na vrchol Jelenská hora vede z obce Jelení, na jejímž konci je parkoviště s rozcestníkem značených cest. Od něj vede žlutě značená Idina cesta (která je i cyklotrasou) k Jelenímu jezírku, kde značka odbočuje doprava. Cyklotrasa pokračuje stále rovně a po necelých 100 m se od ní odpojuje doleva do kopce neznačená cesta. Ta se po 700 m plynulého stoupání rozdvojuje a její levá část směřuje k vrcholové plošině. Samotný vrchol míjí o 150 m, které je třeba zdolat volným terénem.
Naučná stezka Medvědí stezka
Svahy Jelenské hory obtáčí Medvědí stezka, která vede mezi Černým Křížem a Ovesnou a mezi její největší zajímavosti na svazích Jelenské hory patří:
- Medvědí kámen (Bärenstein) na památku posledního šumavského medvěda, zastřeleného 14. listopadu 1856 na západním svahu.
- Tunel Schwarzenberského plavebního kanálu v jižním sedle nad obcí Jelení, který v těchto místech vede 400 m dlouhým tunelem.
- Jelení jezírko v jihovýchodním svahu, vybudované v roce 1835 jako splavovací nádrž ke zlepšení stavu vody ve Schwarzenberském kanále.
Stezka dále pokračuje na východ a proplétá se mezi četnými skalní útvary z pleknštejnské žuly.