Černá hora je třetí nejvyšší hora v české části Jizerských hor, ležící 4,5 km severně od vodní nádrže Josefův Důl. Jedná se o dvojvrchol, vyšším vrcholem je Černá hora (1085 m n. m., starý název Černá hora kristiánovská) a nižším vrcholem jsou Sněžné věžičky (1070 m n. m., starý název Černá hora hejnická), které jsou asi 1 km severovýchodně od vrcholu Černá hora.
V sedle mezi oběma vrcholy leží nejvýše položené rašeliniště v české části pohoří – Vánoční louka. Rašeliniště Vánoční louka a smrkový les na vrcholu hory jsou chráněny jako přírodní rezervace Černá hora.
V úbočích vrcholu Černá hora pramení čtyři vodní toky, které odtékají do všech světových stran. Hora se tak stává rozvodím Severního (Kamenice, Malý kristiánovský potok, Jelení potok) a Baltského moře (Černý potok odtéká do Smědé).
Vrchol Černé hory je dostupný po žlutě značené turistické stezce, která překračuje celý vrchol od západu z rozcestí Pod sedlem Holubníku (999 m n. m.) po Rozmezí, kde se napojuje na modře značenou Kristiánovskou cestu. Část cesty je upravena povalovým chodníkem. Celý přechod Černé hory je 4 km dlouhý a vystupuje na oba vrcholy a skalní útvar Čertův odpočinek (Ďáblův odpočinek), ležící 300 m jihovýchodně od hlavního vrcholu.
Na jižním svahu Černé hory, poblíž Kristiánovské cesty stojí kamenný pomník zvaný Jägerova Smrt. Připomíná neštěstí, kdy se na dřevorubce Karla Jägera v lednu roku 1927 převrátily saně při svážení dřeva. Poblíž vrcholu stojí také žulový pomník devatenáctiletého Hanse Simmona, který zde v dubnu roku 1930 spáchal sebevraždu. V Sedle Holubníku stojí pomník Bílá smrt, který připomíná bloudění tří pánů v zimě roku 1909.