Mariánská Týnice je bývalé poutní místo a proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích, který ji získal v roce 1230 od tehdejšího držitele Romana z Týnce.
Systematickými sběry a za pomoci dobrovolných spolupracovníků byla získána řada předmětů z domácností v Dýšiné a jejím okolí, pozornost byla zaměřena na Nýřansko, kde byla zdokumentována historie hornictví a muzejní sbírku obohatila řada autentických hornických uniforem, praporů a především celá řada fotografií. Cílený výzkum byl zaměřen také na kožlanské hrnčířství a dosavadní sbírka byla obohacena o další hrnčířské výrobky i nástroje, které ve svém celku dávají jedinečným způsobem nahlédnout do tajů tohoto dávného řemesla.
V osmdesátých letech 20. století byly restaurovány obrazy především z původní zámecké sbírky v Manětíně, v devadesátých letech potom militária, lidový nábytek a v dalším období především textilie.
Muzeum je aktivní v publikační činnosti, pravidelně vychází Vlastivědný sborník pro regionální dějiny severního Plzeňska a celá řada monografií.
Bohatou prezentační činnost představují výstavy jak galerijního typu, tak muzejní, které postihují rozmanitou historii regionu (poštovnictví, školství, divadlo, lidové zvyky...).
Muzeum nadále systematickou činností svůj sbírkový fond doplňuje o další předměty mapující historii regionu severního Plzeňska a vytváří spolu s nimi základní databanku informací sloužících jak pracovníkům muzea, tak především veřejnosti a zájemcům o regionální historii z řad odborných i laických badatelů.
OTEVÍRACÍ DOBA
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny