Barokní areál Skalka je unikátní místo, nacházející se na lesnatém brdském hřebeni nad městem Mníšek pod Brdy. Kostelík sv. Maří Magdalény, klášter, křížová cesta, poustevna a genius loci tohoto místa přitahují zájem lidí z celého kraje.
Areál nechal koncem 17. století vybudovat zbožný majitel mníšeckého panství Servác Ignác Engel z Engelsflussu podle projektu Kryštofa Dienzenhofera. Na výzdobě se podíleli Karel Škréta, Jan Bendl, Petr Brandl, Jan Brokoff. Křížová cesta byla založena hraběnkou Benediktou Čejkovovou z Olbramovic v 2. polovině 18. století. Dílo Kryštofa Dienzenhofera bylo dokončeno v r. 1694. Působili v něm nejprve benediktinští mniši, později františkáni. Po jejich odchodu v první třetině 19. století byl klášter ve správě Náboženské matice.
Od kaple sv. Maří Magdaleny k poustevně vede Křížová cesta čtrnácti zastavení (sedm výklenkových kapliček z obou stran při cestě). Uprostřed areálu vyniká jezírko.
Poustevna na samém vrcholu Skalky, další významné dílo Kryštofa Dienzenhofera, byla stejně jako klášter určena pro benediktinské mnichy. Byla stavěna souběžně s kostelíkem sv. Maří Magdalény a dokončena v r. 1694. Nejcennějším prvkem v poustevně byla socha Piety od Jana Brokoffa. Původně stála Pieta v apsidě poustevny nad Skalkou. Roku 1919 byla přenesena do jídelny františkánského kláštera na Skalce. Od roku 1959 byla umístěna v kapli božího těla (nárožní kaple obvodové zdi) kostela sv. Václava v Mníšku pod Brdy. Do vnitřní apsidy poustevny byla Pieta vrácena po rekonstrukci v roce 1996.