Klášter Nepomuk je někdejší cisterciácké opatství nacházející se v obci Klášter, asi 2 km severně od města Nepomuk, na levém břehu říčky Úslavy na úpatí Zelené hory (533 m n. m.).
Bývalý klášter Nepomuk je dosud málo prozkoumaný mimořádně cenný areál zaniklého románsko-gotického kláštera, který patřil ve 13. a 14. století k nejvýznamnějším v českém království. Na monumentálnost zaniklých staveb (kostela) poukazují nalezené arch. články.
Přesné datum založení kláštera není známo. Řádové prameny jej ovšem kladou přibližně k letům 1144–1145. Dobu svého největšího rozkvětu zažíval Nepomuk (stejně jako většina ostatních českých klášterů) ve 13. století. Začátkem 15. století již byla situace kláštera velmi špatná. Ekonomický úpadek doprovázel i úpadek mravní (doložený poklesky proti cisterciácké řeholi).
Na místě někdejšího kláštera Nepomuk vyrostla dnešní vesnice Klášter. V materiálu použitém na stavbu jednotlivých domů jsou dodnes patrné fragmenty a různé výzdobné architektonické prvky někdejšího kláštera. Není však již rozpoznatelný celkový obraz klášterních budov, až na románské průčelí a dvoupatrové torzo zdi s průjezdem u domu čp. 39. Nejznámějším reliktem je pak část jednopatrové zdi navazující na tento dům s několika dochovanými okny a na českém území vzácným raně gotickým portálem s vypouklým lombardským obloukem, coby pozůstatek budovy zřejmě z doby kolem roku 1230 v oblasti dnešního jižního okraje hřbitovní zdi. Dále jde o dům čp. 2 v jižní části obce při řece Úslavě, s dochovaným románským jádrem, identifikovaný jako mlýn, a gotický most. Dochovaly se také části klášterních zdí a rozličné stavební části se nacházejí v muzeích v Nepomuku a v Blovicích.