Muzeum Českého lesa se nachází v areálu kláštera, který je situovaný jihovýchodně od městského jádra města Tachov. Barokní novostavba kostela i konventu stojí v místech staršího kláštera. Kostel sv. Maří Magdaleny je mohutná pozoruhodná raně barokní architektura dle návrhu plánů Martina Allia s vrcholně barokními úpravami ve druhé polovině 15. století.
V letech 1686–1689 je v Tachově podle plánů architekta Martina Allia vystavěn nový klášter. Architektonický celek barokního komplexu je pak dotvořen v roce 1695, kdy je dostavěno ještě tzv. východní křídlo, prodloužení kláštera za kostelem. Klášter existoval až do násilného zrušení komunisty roku 1950.
V roce 1954 zde bylo zřízeno regionální vlastivědné muzeum. Muzeum se věnuje dokumentaci vývoje přírody a společnosti v regionu okresu Tachov. V oblasti přírodovědné s přesahem do domažlické části Českého lesa. Muzeum spravuje více než 30 tisíc sbírkových předmětů v oborech přírodovědných a společenskovědních a je také pověřeným pracovištěm pro výzkum a dokumentaci židovských hřbitovů v Plzeňském kraji.
Kostel sv. Maří Magdalény a sv. Alžběty je dnes využíván církví Pravoslavnou. Budova kláštera i klášterní zahrada je v majetku Plzeňského kraje, jenž muzeum zřizuje.