Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích je římskokatolický kostel, který se nachází v těsné blízkosti historického jádra města na rohu náměstí Republiky a Kostelní ulice a představuje jednu z hlavních dominant Pardubic. Kostel je chráněn jako kulturní památka.
První písemná zmínka o kostele sv. Bartoloměje s klášterem cyriaků je roku 1295 v bule papeže Bonifáce VIII. 1421 klášter vypleněn husity, postupný zánik kostela, původní stavba nebyla dosud přesně identifikována. Roku 1514 Vilém z Pernštejna založil klášter minoritů u kostela sv. Bartoloměje, který byl postaven v prvních dvaceti letech 16. století, jako rodinná hrobka Pernštejnů. Roku 1519 na severním průčelí kostela dal Vilém z Pernštejna osadit kamenitý portál, jenž je nejstarší raně renesanční památkou ve městě. Roku 1538 poškození kostela při požáru města. Roku 1539 Jan z Pernštejna nechal upravit interiér kostela v renesančním stylu, vestavba tribun s kamenosochařskou výzdobou.
Na konci 19. století kostel značně nevyhovoval potřebám města Pardubic, a proto byla nutná rekonstrukce. Až roku 1912 došlo k rozšíření chrámu na západní straně o předsíň.
Roku 1995 proběhl restaurátorský průzkum, který odkryl další nálezy renesanční výmalby, v presbyteriu: sv. Vojtěch, naproti sv. Florián, na jehož pozadí vyobrazení města Pardubic (patrně vůvec nejstarší).