Významný rozsáhlý barokní klášterní komplex piaristů v obci Bílá Voda tvoří kostel Navštívení Panny Marie a pětikřídlý klášter s kolejí. Bílá Voda je nejsevernější i nejzápadnější obec Českého Slezska a okresu Jeseník (a tudíž i nejsevernější obec Olomouckého kraje). Rozkládá se kolem stejnojmenného potoka a ze severu, západu i jihu je obklopena hranicí s Polskem.
Komplex piaristického kláštera tak, jak jej známe dnes, byl postaven celkem ve třech etapách. V letech 1724–1727 byla postavena kolej, to jest východní kvadratura blíže kostelu. V letech 1729–1733 vznikla západní polovina kláštera, piaristický seminář.
Hlavním účelem příchodu piaristů bylo zřízení škol – triviální školy a gymnázia – ve kterých také roku 1727 zahájili vyučování. V roce 1751 k nim přibylo i filosofické studium otevřené i světským žákům. Zvláštní a významnou částí vzdělávání v Bílé Vodě byl hudební seminář, založený roku 1733, který si vydobyl značnou pověst. Plně do provozu byl dán nový seminář na začátku školního roku 1734/1735.
Piaristé působili v Bílé Vodě až do roku 1938, kdy zemřel poslední z nich P. Adolf Pospíšil.
Roku 1950 byly v českých zemích zrušeny všechny ženské kláštery a řeholnice různých řádů a kongregací byly násilně svezeny do sběrných klášterů; jedním z vybraných míst byla právě Bílá Voda. V roce 1951 byly mladší sestry odvezeny na jiná místa a Bílá Voda sloužila k internaci starších a práce neschopných sester. Postupně se zde shromáždila snad největší církevní komunita v Evropě, čítající až 450 řeholnic najednou (podléhala ovšem komunistickým úřadům; sestry žily v podmínkách podobných pracovním táborům a s velmi omezeným přístupem ke svátostem); vystřídalo se zde asi 1000 sester, z nichž mnohé jsou pohřbeny na místním hřbitově.
Po roce 1990 se většina sester vracela na dřívější působiště svých kongregací.
Dnes se v bývalém klášteře nachází domov pro seniory.