Jezuitská kolej v Jičíně je barokní budova v sousedství kostela sv. Ignáce z Loyoly na náměstí Svobody čp. 22 v Jičíně. Od roku 1967 patří stavba do Městské památkové rezervace a je kulturní nemovitou památkou.
Albrecht z Valdštejna přivedl první jezuity do Jičína v roce 1622. V prosinci 1624 informoval dopisem jičínské jezuity o stavbě špitálu, který měl být postaven společně se seminářem a alumnátem (výchovně-vzdělávací ústav). Záhy vznikla ve městě jezuitská rezidence, která byla roku 1625 povýšena na kolej. V roce 1627 vévoda předal jezuitům původní gotický kostel sv. Jakuba a patrocinium bylo změněno na sv. Ignáce z Loyoly, jednoho z patronů řádu. Řád také získal několik okolních měšťanských domů, které byly s ohledem na stavbu zbořeny. Základní kámen k jezuitské koleji i gymnázia byl položen dne 6. června 1628. Ještě téhož roku bylo postaveno západní křídlo koleje navazující na gymnázium. Následující rok byla stavěla další tři křídla.
Během roku 1647 byl postaven nový vstup do koleje směrem od kostela. V roce 1656 byla kolej uzavřena v dolní části zdí a dokončeno cellarium na skladování potravin. Dvě krátká křídla byla dostavěna v roce 1658. Stavba koleje byla dokončena v roce 1659. Požár Jičína v roce 1681 poškodil kolej i seminář. Kolej byla opravena a v roce 1688 bylo dostavěno jižní křídlo.
Po zrušení jezuitského řádu byl upraven především interiér koleje a vznikla zde císařská kasárna. Dům kleriků byl změněn na sýpku.
Po druhé světové válce objekty používala československá lidová armáda. Po roce 1968 prostory koleje využívala sovětská armáda do roku 1991.
V roce 2022 byla dokončena základní rekonstrukce Jezuitské koleje. O obnovení života v rozsáhlém objektu se snaží sdružení Kolej v jednom kole. Iniciativa Balbineum zde Provozuje otevřené dílny, pořádá kulturní akce nebo odpočinkové dny. Snaží se o zpřístupnění areálu širší veřejnosti. Část objektu využívá Policie ČR.