Premonstrátský klášter je jeden z nejvýznamnějších klášterů v České republice a leží na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech nedaleko Mariánských Lázní. Od roku 2008 je klášter Teplá národní kulturní památkou ČR.
Areál kláštera premonstrátů představuje veliké množství rozličných budov, hospodářských objektů a prvků – kostel Zvěstování Panny Marie, konvent, prelatura, knihovna, muzeum, špýchar, správní budovy, budovy lesního úřadu, lékárna, stodola, zahradní domek, skleník, kůlna, kočárovna, stáj, hospoda, vážní domek, dále pak sochařská výzdoba, ohrazení a park s rybníkem.
Klášter založil blahoslavený Hroznata roku 1193. Jeho nejstarší památkou je zcela mimořádná románská trojlodní bazilika Zvěstování Panny Marie s dvouvěžím v západním průčelí. Slavnostně byla vysvěcena roku 1232, kdy byl přítomen i český král Václav I. Současná podoba kláštera je zdařilou barokní přestavbou, z přelomu 17. a 18. století, architekta Kryštofa Dientzenhofera. Hospodářské objekty vznikaly postupně až do 19. století. Poslední velkou novobarokní dostavbou kláštera byla knihovna, muzeum a razantně byl rozšířen a upraven park.
Objekt kláštera připadl v letech 1950 až 1978 československé armádě, během jejíhož pobytu byl silně zdevastován. Následně ho převzal do péče Státní památkový ústav, kvůli nedostatku financí pustnutí neobývaných budov pokračovalo ještě rychleji. V letech 1979–1990 budovy kláštera sloužily pobočce Státního okresního archivu. Po roce 1989 byl objekt restituován a některé jeho části postupně opraveny. Obnoven byl i duchovní život v klášteře. V severním křídle konventních budov byl zřízen hotel. V roce 2018 byla zahájena generální oprava kostela.
Klášterní knihovna je v současné době v rámci prohlídek přístupná veřejnosti.
Součástí kláštera je stálá technická expozice vodního mlýna, umístěna v místech původního klášterního mlýna.