Bývalý klášter kartuziánského řádu – monumentální barokní komplex kartouzy se středověkým jádrem, s dochovanou dispozicí s celami – se nachází v Brně, ve čtvrti Královo Pole. Součástí komplexu je také kostel Nejsvětější Trojice. Areál bývalého kláštera je chráněn jako kulturní památka České republiky a vyjma farního chrámu Nejsvětější Trojice je součástí komplexu Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.
Zakládací listina nové kartouzy v Králově Poli, první na Moravě, byla markrabětem vydána v srpnu 1375. V roce 1387 byly dokončeny cely mnichů, ke klášteru také přiléhala hospodářská stavení. Klášterní kostel Nejsvětější Trojice (oratorium), nacházející se v západní části areálu, byl dle řádových zvyklostí velmi strohý. Jádro kartuziánského komplexu si i v dalších staletích zachovalo původní středověký půdorys s jednotlivými domky mnichů rozmístěnými kolem malé a velké křížové chodby.
Na místě hospodářských budov jižně od kartouzy byla okolo roku 1688 postavena barokní budova prefektury s polygonálními nárožními věžičkami. Počátkem 18. století vznikl nový refektář s knihovnou. V 60. letech 18. století došlo k výzdobě areálu kláštera i kostela, včetně realizace nového barokního kostelního průčelí. Roku 1775 získaly mnišské domky první patro.
V roce 1782 byl klášter během církevních reforem císaře Josefa II. zrušen. Klášterní kostel Nejsvětější Trojice se stal filiálním a později farním a klášterní komplex začal být využíván jako kasárna a kadetní škola. Od druhé poloviny 60. let 20. století je areál, s výjimkou kostela a nedaleké samostatné farní budovy, v majetku Vysokého učení technického v Brně.