Budova minoritského kláštera v Jindřichově Hradci přiléhá k severní straně kostela sv. Jana Křtitele, celý komplex stojí při severovýchodním okraji historického jádra a těsně přiléhá hradbám.
Počátky minoritského kláštera sahají do 14. století. Jeho nejhodnotnější částí je východní strana křížové chodby a tzv. Soukenická kaple, původně kapitulní síň, sklenutá na středový sloup. Stavební úpravy ostatních částí ambitu probíhaly do konce 15. století, z této doby pocházejí nejstarší nástěnné malby.
Po odchodu minoritů po polovině 16. století nechal Jáchym z Hradce přistavět ke klášteru na západní straně budovu špitálu, která má v přízemí dva velkolepé renesanční sály. Další historie objektů kláštera již nebyla, kromě přístavby barokní kaple v rohu mezi severním a východním křídlem křížové chodby, příliš významná. Areál prošel několika požáry, budovy postupně chátraly a sloužily především špitálu, později také jako turistická ubytovna.
Na konci 20. století a v prvních letech nynějšího století prošel celý komplex nákladnou rekonstrukcí, v současné době slouží Muzeu Jindřichohradecka.