
Raně barokní zámek Čestice leží v městyse Čestice nedaleko města Strakonice nad údolím potoka Peklov. Zámek je od roku 1958 památkově chráněn.
Barokní zámek v Česticích, postavený údajně naproti bývalé tvrzi asi ve třetí čtvrtině 17. století, před rokem 1690 vyhořel. Panství s vyhořelým zámkem koupili Říčanští. Ti potom zámek dostavěli v letech 1690–1702. Po Říčanských přišla i období úpadku za dalších majitelů, hlavně na přelomu 18. a 19. století, kdy se zde vystřídalo osm majitelů. V roce 1815 koupil panství hrabě Rey, za dva roky si ho upravil k celoročnímu bydlení. Při zámku zřídil park a vysadil stromy, nechal postavit kašnu v pozdně renesančním slohu.
V roce 1908 byla císařem Františkem Josefem I. obec Čestice povýšená na městys. Z této doby pochází také znak Čestic zdobící vstupní zámeckou bránu. V části znaku je vyobrazen kapr, který připomíná znak rodu Přechů, dále pruh lipové lístky a kaplička v dolním poli štítu vypovídá, že v Česticích stojí kalvárie s křížovou cestou.
Po únoru 1948 se zámek dostal do správy Místního národního výboru. Národní výbor zde podnikl další nutné opravy. Byly zde nejen kanceláře, od roku 1946 školní kuchyně a později družstevní prádelna. V roce 1952 přibyla mateřská škola, dětský útulek, dvě třídy základní devítilété školy a 3 byty.
Dnes je zámek majetkem obce Čestice, která převzala zchátralý zámek. Zámek byl postupně obnovován. V zámku sídlí místní úřad s částí matriky, spolu s ním i obřadní síň a lidová knihovna s internetem. V několika místnostech jsou stálé expozice. Ty tvoří pamětní síň. Vystaveny jsou předměty z bývalého zámeckého inventáře, lovecké trofeje, ukázky starobylých hospodářských nástrojů a zařízení domácností. Součástí pamětní síně je i výstavní síň, kde se nejméně jedenkrát v roce (o pouti) konají výstavy. V zámeckém nádvoří často bývají divadelní a hudební představení, pravidelně také herní dny pro děti organizované místními spolky ve vedlejším parku.