
Empírový zámek Česká Olešná s navazujícím hospodářským zázemím leží přibližně 3 km severně od obce Strmilov. Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka.
Ve druhé polovině 15. století je ve vsi doložena tvrz, ale není jasné, zda se až dodnes dochovala alespoň nějaká její část. Roku 1810 koupil Českou Olešnou francouzský emigrant Josef Laboriette de Saisao, který přestavěl tehdejší renesanční zámek do empírové podoby, zámek si však i přesto uchoval renesanční ráz. Laboriette navíc přistavěl jedno patro zámku, nárožní věž, nechal jednotně zastřešit mansardovou střechou a založil zámecký park.
Roku 1892 koupil zámek společně s velkostatkem měšťan a továrník Karel Brdlík. Součástí zámku byl velký dvůr a další hospodářské budovy. Mezi ně patřil například pivovar, lihovar, konírna, stáje, kovárna, truhlárna, chlévy, seníky, sýpka či ledárna. V roce 1948 byl zámek i velkostatek znárodněn.
V roce 1950 přešel zámek do vlastnictví Československých státních statků. V zámku nejprve sídlila Správa státních statků a ta zde později zřídila internát pro ošetřovatelky dojnic a ubytovnu pro pracovníky lesů. Až do roku 1955 budova zámku chátrala, než bylo rozhodnuto o přestavbě na Domov důchodců. Ten byl zrušen roku 1967, kdy v něm byl zřízen ústav sociální péče.
Po roce 1989 byl majetek vrácen a roku 1995 se zámek opět dostal do rukou inženýra Brdlíka. I přes snahu o zachování dosavadního využití zámku se roku 2000 ústav sociální péče z budovy vystěhoval. Majitelé zámek udržují a využívají ho jako kanceláře pro svou dřevozpracující firmu. Část areálu zámku má pronajatý velkostatek Česká Olešná.