
Urbanisticky a historicky cenný dochovaný komplex zámku Radenín s romanticky komponovanou zahradou, hospodářskými budovami a opevněním se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Tábor. Zámek je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka. U domu čp. 2 se dochovala bašta s barokní, klasicistně upravenou bránou středověké tvrze, které jsou chráněny jako samostatná kulturní památka.
Prvním panským sídlem v Radeníně bývala tvrz písemně doložená ve 14. století. V době vlády císaře Karla IV. patřila Mikulášovi z Radenína, který v ní bydlel s manželkou Markétou.
Nejspíše Oldřich Smrčka ze Mnichu nechal v 16. století starou tvrz přestavět na pozdně gotický dvoukřídlý palác. Jako obratný hospodář do roku 1572 panství rozšířil o několik vesnic. Od choustnického panství přikoupil platy v Chrboníně a tři chalupníky příslušné k Dlouhé Lhotě, kteří žili a pracovali v lesích jako uhlíři. Naposledy koupil v roce 1557 od svého strýce Jana Smrčky ze Mnichu Sedlec a statek Hroby. Oldřich Smrček ze Mnichu zemřel v roce 1578 a pohřben byl v hrobském kostele.
Na konci 16. století se Radenína ujal Oldřich mladší. Tvrz poté přestavěl na renesanční zámek.
V 19. století zámek Radenín získal hrabě Josef Baillet de Latour (1815–1891). Jeho vnuk René Josef Baillet de Latour zámek vlastnil až do doby po druhé světové válce, kdy jej v červnu 1950 zabavil československý stát. V první polovině 19. století byl zámek přestavěn v klasicistním slohu. Novorenesanční přestavba proběhla v letech 1869–1878.
Po druhé světové válce budovu získal ústřední národní výbor hlavního města Prahy. V roce 1952 v ní zahájil úpravy rozvodů elektřiny, vody, kanalizace a topení a následujícího roku v ní zřídil ubytovací zařízení pro školu v přírodě, které využívalo až 150 dětí. Od roku 1966 byla v zámku zřízena zvláštní internátní škola pro děti s vadným duševním vývojem a po roce 1990 jej získaly dědičky původních majitelů Ernestina Helena Baillet de Latour a Františka Zieglová.
Zámek nadále slouží jako dětský domov. V roce 2022 proběhla rozsáhlá rekonstrukce venkovních fasád, kterou financoval Jihočeský kraj. Následovat má úprava historického nádvoří včetně kašny, třeba jsou i úpravy vnitřků.