
Čtykřídlý zámek v raně barokním slohu stojí na západním okraji obce Štěkeň na kopci, který vyrovnává z jižní a jihozápadní strany terasa. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka.
V letech 1664–1665 přestavěli původní tvrz na zámek tehdejší majitelé panství, Losyové z Losinthalu. Jedním z členů tohoto rodu byl také hrabě Jan Antonín Losy z Losinthalu, loutnista a hudební skladatel evropského významu, který se na zámku narodil. Ten zde nechal vybudovat (Losyho, či Velký) koncertní sál s prostorovou malbou, který dnes nese jeho jméno. Průčelí zámku byla upravena roku 1784 a po požáru v první polovině 19. století v josefinském slohu.
Rozsáhlý areál zámku Štěkeň je tvořen vlastní čtykřídlou budovou kolem čtvercového nádvoří, krajinářským parkem z první poloviny 19. století s ohradními, tarsními a opěrnými zdmi, schodišti, bazénem, zahradním domkem a hospodářským dvorem.
Roku 1922 byl zámek prodán Ústavu anglických panen. Kongregace Anglických panen na zámku zřídila dívčí školu s internátem. Při učilišti fungovala dětská opatrovna. Kongregaci byl objekt na konci čtyřicátých let 20. století zkonfiskován. Poté zde do roku 2001 fungoval domov důchodců.
Po roce 1990 byl zchátralý zámek vrácen společenství Congregatio Jesu. Je možná prohlídka zámku s výkladem. Součástí je památný pokoj Karla Klostermanna, šumavského spisovatele, který zde strávil posledních pár let života a roku 1923 zde zemřel.
K zámku přiléhá též velký anglický park. Je přístupný pro širokou veřejnost a zejména v jarních a letních měsících je zde strávený čas velmi příjemný. Můžete se posadit pod památné, téměř 300 let staré Duby Plazivé, pod kterými seděl i František Josef I. při svém pobytu na zámku. Původní park dnes již protíná silnice, takže jeho druhá polovina (táhnoucí se téměř až k řece Otavě) je dnes již málo udržována avšak zavede vás až k jezu, kde je v létě možnost krásného koupání.