
Barokní zámek Dírná se nachází na jihovýchodním okraji obce Dírná, přibližně 9 km východně od Soběslavi. Od roku 1963 je kulturní památkou ČR.
Zámek vznikl na místě středověké tvrze, která vznikla pavděpodobně okolo poloviny 14. století, kdy jsou roku 1354 připomínáni bratři Oldřich řečený Pluh z Dírného a Jošt. Tvrz byla později několikrát přestavována. Roku 1636 vyhořela. Tehdejší majitel Kryštof Vratislav z Mitrovic ji přestavěl na zámek. V letech 1757–1759 byla barokně přestavěna Františkem Adamem Vratislavem z Mitrovic. Na průčelí je dochován rok zahájení přestavby 1757 spolu se signaturou stavebníků.
K zámku Dírná přiléhá i krajinářský park (založený v letech 1759–1761) s oborou a terasovitou zahradou.
K zámeckému areálu patří i další části: hospodářský dvůr a úřednický dům, špýchar (s dochovanou vnitřní dřevěnou nosnou konstrukcí, včetně vyřezávaných sloupů a částí barokního krovu), hospodářská zahrada, mlýn a pivovar.
V padesátých letech 20. století byl Vratislavům zámek zkonfiskován; stal se pak majetkem strojírenského podniku ČKD Dukla a byl využíván jako pionýrský tábor. V roce 1990 byl celý areál restituován a Maxmilián Josef Wratislav nechal v letech 1994–1995 zámek renovovat. Budovy byly upraveny na penzion, takže zámek není běžně přístupný.