
Zámek Mitrowicz – dříve Koloděje nad Lužnicí leží na pravém břehu řeky Lužnice v obci Koloděje nad Lužnicí, části města Týn nad Vltavou. Zámek je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.
Roku 1565 si Adam Čabelický ze Soutic postavil v místě kde dnes leží obec Koloděje nevelké šlechtické sídlo v renesančním slohu na půdorysu lichoběžníku, opevněné příkopem napájeným řekou Lužnicí. V roce 1704 přišlo sídlo do dražby a dostalo se do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz, s jehož rodinou zůstalo po staletí spjato. V letech 1737–1741 provedl František Karel Wratislav se svojí manželkou Marií Annou roz. Kinskou rozšíření obytné části s přístavbou kaple, tím vznikla dnešní barokní podoba zámku.
Z konce 18. století pochází nástěnné malby v kapli sv. Anny v prvním poschodí. Zobrazují výjevy z života jednoho z předků Wratislavů z Mitrowicz, Václava zvaného „Tureček" (1576–1635), který se jako patnáctiletý panoš zúčastnil cesty poselstva císaře Rudolfa II. do Cařihradu. Své vzpomínky na čtyřleté zajetí, které následovalo, zachytil ve vlastním cestopise Příhody Václava Vratislava, svobodného pána z Mitrovic.
K pozdějším úpravám zámku došlo v roce 1840, kdy byl zrušen mlýn nacházející se v původní renesanční části zámku. Mlýn byl přemístěn do nové budovy na protilehlém břehu Lužnice a celé řečiště bylo přeloženo dále od zámku. Tím se zvětšil prostor před zámkem a došlo k rozšíření parku, původně založeného už v roce 1753. V roce 1875 byla mezi zámkem a vstupní branou postavena rodinná krypta rodu Wratislavů z Mitrowicz. Jako první sem byly uloženy ostatky bratrů Eugena a Karla Wratislavových.
Rod Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu vymřel po meči roku 1943. Jedinou majitelkou kolodějského zámku se nakonec stala jeho sestra Marie Terezie (1884–1961), která se provdala za svobodného pána Dercsényi, majitele velkostatku v Dolních Počernicích. Po 2. světové válce byl majetek Dercsényiů znárodněn.
Zámecký areál spolu s přilehlými budovami pivovaru, lihovaru, koníren a dalšími objekty obhospodařovalo místní JZD. Vlastní budova zámku byla násilně oddělena vysokou zdí a sloužila jako depozitář muzea. V polovině 60. let minulého století došlo v důsledku stavby Orlické přehrady ke zvýšení hladiny Lužnice, zanikl jez pod zámkem a přilehlý park se výrazně zmenšil rozšířením koryta řeky a stavbou ochranného protipovodňového valu.
Počátkem 90. let 20. století vznesly dědičky rodu Derscenyiů (rod vymřel po meči roku 1987) restituční nároky a po vydání majetek po částech rozprodaly. Od roku 2008 je zámek ve vlastnictví společnosti Mitrowicz, a.s. a postupně prochází celkovou, velmi náročnou rekonstrukcí. V roce 2016 se otevřel veřejnosti. Dnes v zámku funguje jedna prohlídková trasa pro návštěvníky, ubytování a restaurace.