Areál pozdně barokního zámku se rozkládá na západním okraji nevelké vsi Růžkovy Lhotice. Jižní část areálu vyplňuje zástavba hospodářského dvora a budova zámku. Hospodářské budovy a zámek jsou seskupeny po obvodu nevelkého dvora. Severní část je tvořena poměrně rozlehlou zahradou.
Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363, kdy ji držel Oneš Tluksa ze Lhotic. V roce 1777 koupil zadlužené Lhotice od Josefa Růžka hrabě Karel Josef Palm, majitel Čechtic. Lhotice jako svobodnický statek prodal roku 1787 svému hospodářskému radovi Františku Dornovi, který na místě tvrze vystavěl barokně-klasicistní „zámek". Jako svobodnické sídlo vynikl v rámci Čech rozsahem i strukturou. Jeho dvoukřídlá budova byla zapojena do areálu dvora, vymezeného na dalších stranách zahradou, hospodářským objektem a hospodou. Okna byla lemována šambránami s uchy a schodiště zdobeno motivy čabrak.
Za barona Alberta Haaka, po roce 1819, zřejmě získal interiér empirová kamna a roku 1835 koupil Lhotice v dražbě František Smetana. Mladý Bedřich tu prožil nejšťastnější léta, která se motivy promítla do jeho pozdějších děl. Bedřich měl pokoj v prvním patře, které obývala rodina majitele. Roku 1844 musí ale František Smetana Lhotice prodat a koncem století zámek poškodil oheň. Jižní průčelí získalo sedlové šambrány a v budově hospody byl zřízen lihovar. V roce 1924 byla umístěna v jižním průčelí, podle návrhu Josefa Gočára, Smetanova busta od Otakara Španiela.
V 50. letech zabralo budovy zemědělské družstvo a až v roce 1972 získalo zámek okresní muzeum. Během generální rekonstrukce byly mimo jiné obnoveny přízemní arkády a zámek byl veřejnosti zpřístupněn roku 1984 s expozicí Hudební tradice Podblanicka. Obnovou prošla i smetanovská zahrada a v roce 2014 byla otevřena nová expozice Kraj tónů, připomínající hudební osobnosti Podblanicka a pobyt Bedřicha Smetany.
Areál zámku Růžkovy Lhotice dnes slouží pro potřeby Muzea Podblanicka.