Hrad Vlašský dvůr v Kutné Hoře stojí v dominantní poloze při městských hradbách na hraně svahu nad údolím Vrchlice. Vlašský dvůr byl založen Václavem II. na konci 13. století, kdy se na pozemcích sedleckého kláštera objevují bohatá naleziště stříbrné rudy. Vzniká kamenná pevnost, kde se původně nacházel sklad stříbrné rudy.
V průběhu 14. století probíhaly příslušné stavební úpravy nutné pro provoz centrální mincovny Českého království. Sedmnáct kováren, tzv. šmiten bylo vějířovitě rozmístěno na jihovýchodní a jihozápadní straně dvora. Připravovaly se zde kulaté mincovní střížky, které se dále předávaly do preghausu – razírny. Preghaus se nacházel nalevo od vstupní věže a razily se zde stříbrné mince – tzv. pražské groše. Nad preghausem si král Václav IV. nechal postavit svůj palác. Královská gotická kaple byla vsazena do budovy naproti tzv. Vysokému domu (královskému paláci) ve 14. století a sloužila jako soukromá kaple krále Václava IV.
Habsburkové už kutnohorské sídlo nevyužívali a tak byl Vlašský dvůr roku 1545 označen za neobyvatelný. O dva roky později došlo i k ukončení ražby pražského groše. Větší rekonstrukce proběhla v 80. letech 16. století. Jednalo se především o přistavění prvního patra nad šmitnami. Ve 30. letech 18. století došlo k ukončení těžby stříbrné rudy, mincovní výroba byla přemístěna do Prahy a roku 1727 byla mincovna ve Vlašském dvoře zrušena úplně. Prostory rychle chátraly a byly využívány k různým účelům, např. od roku 1770 zde sídlila radnice, za napoleonských válek zde byl špitál a později chlapecká škola. Velká rekonstrukce Vlašského dvora proběhla na konci 19. století, kdy Vlašský dvůr odkoupilo město. Rekonstrukci prováděl architekt Ludvík Lábler. Do opravené budovy se nastěhovala radnice, dívčí obecná a měšťanská škola s bytem ředitele.
V dnešní době se zde nacházejí kanceláře městského úřadu, sídlí zde Průvodcovská služba Kutná Hora, Muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory a Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory.
Prohlídkové trasy:
- Okruh číslo 1: Královská mincovna
- Okruh číslo 2: Královský palác
- Okruh číslo 1+2: Královská mincovna, audienční sál, kaple
- Ražba mincí
- Noční a individuální prohlídka Vlašského dvora