Takřka nedobytný hrad býval pýchou husitského města Tábor, dnes je národní kulturní památkou. Zachovala se pouze mohutná válcová věž s ochozem na krakorcích, propojená s městskou Bechyňskou bránou.
Hrad Hradiště byl založen jako součást hradské soustavy ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Podle nejnovějšího výzkumu se hrad pyšnil dvěma válcovými a dvěma čtverhrannými věžemi, které tak napodobovaly kastelový typ hradu. S příchodem kališníků v roce 1420 byl začleněn do městského opevnění.
Do zhruba poloviny 15. století byl hrad výrazně přestavěn a opevněn, v roce 1532 byl značně poškozen při rozsáhlém požáru a z větší části byl zbořen. Roku 1613 došlo k přestavbě části hradu na pivovar, jehož provoz se dále rozrůstal a převážná část původního hradu musela ustoupit nové zástavbě.
Označení Kotnov se používá až od 16. století a vztahuje se k mírně zploštělé válcové věži, která objektu dominuje.
Zboření části budov pivovaru i dalších původních objektů v hradebním areálu během 19. století jeho pevnostní charakter téměř zničily.
Dochovaná věž byla v době husitské zesílena a přizpůsobena pro dělostřelecké baterie; zajímavostí jsou odvětrávací komíny v dělových střílnách. Věž je 25 m vysoká a je dnes přístupná jako vyhlídková, vede na ni 155 schodů.
K hradní věži přiléhá jediná dosud stojící městská brána, zvaná Bechyňská. Na rozdíl od věže se brána dochovala v téměř původním stavu z doby vrcholné gotiky. Městská brána dnes hrdě stráží experimentální archeologickou expozici Život ve středověku.