Bývalý gotický hrad je perlou královského města Litoměřice. Nachází se přímo v jeho historickém jádru, pouze několik desítek metrů od Mírového náměstí. Za Václava II. (1283–1305) vzniká hrad při severozápadním rohu litoměřického opevnění. Tehdy bylo dnešní město menší a patrně zcela zastavěné. Protože pro hrad nebylo místo uvnitř, byl postaven vně hradeb a teprve mnohem později, při rozšiřování Litoměřic ve 2. polovině 14. století byl zapojen do městského organismu a tvořil samostatnou pevnost při jihovýchodním opevnění.
Král Václav II. hrad nikdy nedostavěl, na dokončení musel hrad počkat až na Jana Lucemburského (1310–1346). Výraznou přestavbu provedl Karel IV. koncem 14. století. Vznikl tzv. Nový palác. V průběhu 15. století začalo sídlo ztrácet svůj význam a v roce 1499 jej Vladislav Jagellonský věnoval městu. Díky přestavbě na pivovar roku 1767 se dodnes z původního hradu mnoho nedochovalo. Postupně zanikly tři věže, dochovala se jen část severovýchodní. Jedinou celistvou dochovanou stavbou je tzv. Nový palác čp. 265 na ulici Na Valech, obdélný vrcholně gotický objekt z doby karlovské přestavby.
Postupující chátrání ve 2. polovině 20. století završil v 70. letech požár, po němž se objekt dočkal postupných rekonstrukcí.
Hlavní palác byl v letech 2007–2011 citlivě přestavěn na moderní kongresové centrum se zachovalými gotickými prvky a centrum českého vinařství. V něm si prohlédnete interaktivní expozici českého vinařství, ochutnáte regionálních vína nebo posedíte v restauraci. Expozice obsahuje průřez českým vinařstvím od dávné historie, zahrnující i Řecko a Řím, přes středověk, novověk až po vinohradnictví 20. a 21. století. Umožňuje poznat téma vinařství z mnoha úhlů pohledů. Zábavnou formou seznamuje s rozvojem vinařství v dobových souvislostech. Výstava nazvaná Cesta za vínem, situovaná v 5. podlaží hradu, zaujímá plochu o velikosti zhruba 150 m². Z patra mohou zájemci sledovat film o rekonstrukci hradu, který je po dobu prohlídky promítán na velkoformátovém plátně konferenčního sálu.