V hlubokém údolí Divoké Orlice, západně od Žamberka ční na vrcholu mohutného skalnatého návrší hrad Litice. Hrad Litice byl založen někdy koncem 13. století za posledních Přemyslovců – rodem Půticů – v rámci kolonizace tehdy ještě řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem.
Na počátku 70. let 14. století náleží již Litice pánům z Kunštátu a Poděbrad, v jejichž držení byly téměř po celé 15. století. Roku 1427 zdědil celé panství Jiří z Poděbrad. Za Jiřího patřil hrad mezi nejpřednější pevnosti v zemi. Ten, již jako český král, na hradě provedl veliké a nákladné úpravy výstavbou nových hradeb, bran a mohutné věže, a tím ještě posílil pevnost tohoto sídla. Roku 1472 připadl hrad Litice se vším k tomu příslušejícím zbožím (rychmberským, častolovickým, černíkovským, jelenským, týnišťským a městečka Veliš, Most, Postoloprty) Bočkovi z Kunštátu. U všech synů zůstal litický hrad v trvalé úctě.
Jako panské sídlo sloužil hrad Litice naposledy ve 2. polovině 16. století. Poté přestal být udržován, chátral a původní podobu alespoň částečně získal po rekonstrukci ve 30. letech 20. století.
Malebnou siluetu hradu dotváří vysoká štíhlá věž téměř čtvercového půdorysu, která byla položena přímo do nádvoří při obvodní zdi.
V roce 2016 na hradě Litice proběhly, v rámci velké rekonstrukce torza severního paláce, archeologické průzkumy jižní stěny severního paláce.
Návštěvnický okruh návštěvníky provede jižním palácem a přilehlou věží. Seznámíte se s historií hradu a jeho architekturou. Prohlédnete si archeologické nálezy, dobové rytiny a fotografie. Z vyhlídkové věže uvidíte meandrující tok řeky Divoké Orlice. V interiérech hradu je umístěna výstava plastik Jaroslava Šafra.
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav