Složitý komplex středověkého hradu, přestavěného na zámek se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a městu Ledči nad Sázavou.
O počátcích hradu není mnoho známo. Byl založen pravděpodobně na začátku 13. století, kdy jsou zmiňováni páni majícími predikát „z Ledče". První zmínka se zachovala v souvislosti s úmrtím Zikmunda z Ledče 12. října 1220, zřejmě významné osobnosti, pohřbené v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Od poloviny 15. století jsou na hradě doslova doloženi páni Ledečtí z Říčan – poprvé roku 1453, kdy sou připomínáni bratři Jindřich a Jan Ledečtí z Říčan. V roce 1636 se dostává jako konfiskát do rukou Adriánovi z Enkenfurtu, jehož syn prodal Ledeč v roce 1677 Michaelu Osvaldovi z Thunu. Za něj byl zámek opraven a vznikl také Thunovský letohrádek.
Hrad byl po mnoho desetiletí ve správě Lesů České republiky, což jeho stavu neprospělo. Po sametové revoluci, kdy přešel do vlastnictví města Ledeč nad Sázavou a byla zvolena byla cesta postupných oprav. První porevoluční kastelán, pan Svoboda se zasloužil o záchranu chátrajícího hradu opravením všech střech, nechal opravit hradní věž a provedl další záchranné práce. Současný kastelán, pan Šíma navázal na práci svého předchůdce a postupně realizuje jednotlivé fáze celkové revitalizace. V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce vnitřního opláštění na horním nádvoří. Postupně se opravuje i vnější opláštění, přičemž se postupuje od východního parkánu, přes palác přímo nad řekou až k západnímu bastionu. V roce 2015 byly rekonstruovány jižní omítky. Pod jednou z vrstev se objevily sluneční hodiny, které se podařilo obnovit.
Na hradě je od roku 1938 Městské muzeum, kde je vystavena regionální sbírka z počátku 20. století – výrobky a nástroje zdejších řemeslníků, archeologické nálezy, sbírka mincí a papírových platidel, sbírka zbraní. Kromě muzea je možné od roku 2015 navštívit první prohlídkový okruh, jehož tématem je retro 60. a 70. let. Vystoupat lze nejen na věž, ale i na dřevěné lávky v půdních prostorech, ze kterých je možné si prohlédnout zřícené interiéry východního křídla.
Prohlídkové okruhy:
- Okruh muzejní
- Okruh historický
- Okruh dětský
- Věž