Nezaměnitelná dvouvěžová silueta hradu Kašperk je výraznou dominantou střední části Šumavy, viditelnou z velké vzdálenosti. Hrad stojí na vrcholu vysokého skalnatého kopce (886 m) a patří k nejvýše položeným hradům v ČR. Původně se hrad jmenoval Karlsberg. Hrad byl vybudován k ochraně zemských hranic s Bavorskem, zlatých dolů a nově založené kašperskohorské větve Zlaté stezky.
Dílo zorganizoval Vít Hedvábný a stavěl Michal Parléř. Obdélný palác a na něj napojené obytné věže představují samostatné hradní jádro, které je obehnáno souvislým opevněním. Na hradní jádro se napojuje i hradní nádvoří, sloužící jako hospodářské zázemí. Tato podoba hradu z druhé poloviny 14. století byla ještě upravována různými přestavbami, především v průběhu století následujícího.
Ač hrad královský, byl Kašperk spravován šlechtou a ne královskou komorou. Králové hrad i s přilehlým panstvím pronajímali tzv. zástavním držitelům, pochopitelně věrným koruně. Držitelé hrad spravovali, udržovali, nebo zde vykonávali právo poprávce, které získávali i s hradem.
Ze zástavních držitelů jmenujme alespoň ty důležité nebo zajímavé. Například od roku 1411 to byl královský mincmistr Petr Zmrzlík ze Svojšína a Orlíka a jeho synové, horliví stoupenci kalicha, což byl také důvod, proč se hrad vyhnul pustošivému obléhání husitských vojsk. Mezi zástavní držitele se zapsal i mocný šlechtic Zdeněk ze Štenberka, který se zasloužil o rozšíření hradního opevnění o předsunutou pevnůstku, tzv. Pustý hrádek. Od roku 1584 rozprodával císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1616 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Reichenstein, odtud nazývané Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již zchátralý, opuštěný a celkově ve špatném stavebním stavu. Hrad chátral až do počátku 20. století, kdy se začal postupně zpřístupňovat veřejnosti. Nejvýraznější rekonstrukce probíhaly od počátku 70. let.
Prohlídkové okruhy hradu Kašperk:
- Okruh Stavba hradu – Prohlídkový okruh zaměřený na stavbu středověkého hradu
- Okruh Život na hradě – Prohlídkový okruh zaměřený na každodenní život na středověkém hradě
- Dětská prohlídka – Staň se rytířem nebo princeznou
- Staň se stavitelem hradu – Interaktivní prohlídka pro děti od 12 do 15 let. Vhodné pro školní výlety.