Na ostrohu nad řekou Ohře stojí hrad Cheb, který je v mnoha ohledech v konkurenci jiných českých i evropských hradů zcela unikátní. Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky.
V první polovině 12. století si na hradištní akropoli nechal postavit kamenný hrad Děpolt II. z Vohburgu. Roku 1165 připadlo Chebsko císaři Fridrichu Barbarossovi, který zde nechal postavit výstavnou falc. Při přestavbě Fridricha Barbarossy zůstala základní podoba hradu zachována, jen původní věž nahradil čtverhranný bergfrit (tzv. Černá věž). Na severní straně vznikl částečně dochovaný palác s císařským sálem v prvním patře. Před palácem volně stojí patrová kaple sv. Erharta a Uršuly.
Po připojení k českému království se falc stala královským hradem, ale král Václav II. nechal na protějším břehu Ohře postavit nový Václavský hrad (dnes zcela zaniklý) a původní falc byla nadále pouze udržována. Větší přestavbou hrad prošel až na konci 15. století a zejména po třicetileté válce, kdy byl opevněn barokními valy a bastiony, palác byl zvýšen o hrázděné patro a v parkánu nad řekou byly postaveny okrouhlé věže: Mlýnská a Skalní. V roce 1742 hrad těžce poškodilo francouzské vojsko. Nepoškozená zůstala jen kaple sv. Erharta a sv. Uršuly, jež je dnes architektonickým unikátem – každé patro totiž reprezentuje jiný stavební sloh.
Černá věž kdysi byla součástí románského opěvnění a své jméno získala podle stavebního materiálu – sopečného tufu.
Návštěvníci si mohou prohlédnout hradní kapli, Černou věž upravenou na vyhlídku a kasematy s archeologickou expozicí a stálou výstavou chebského kamnářství. V roce 2010 byla po rekonstrukci zpřístupněna i Mlýnská věž na skalnatém severním výběžku hradního vrchu, dřevěným schodištěm propojená s hradním palácem.