Hrádek v Kutné Hoře stojí v Barborské ulici jen asi 300 m od Vlašského dvora nad hranou údolí říčky Vrchlice. Vznikl v letech 1410–1415 jako objekt na hranici mezi hradem a opevněným městským palácem.
Jádro dnešní stavby v podobě menšího městského hradu, zapojeného do systému kutnohorského opevnění, vybudoval na počátku 15. století kutnohorský královský rychtář Václav z Donína. Poté vystřídal několik majitelů, kteří mu dali okázalou gotickou podobu a v roce 1490 ho za tučný peníz koupil Jan Smíšek z Vrchovišť. V roce 1492 získal šlechtický titul a svůj nový erbovní znak s bílým jednorožcem nechal namalovat snad úplně všude, takže nikdo z příchozích nemohl pochybovat, že se ocitnul v domě aristokrata. Přináležitost k šlechtě zdůraznil i vnějším gotickým rázem stavby, ale ve vnitřních prostorách dával přednost renesanci, která mu skýtala i daleko větší pohodlí.
V roce 1621 připadl hrad dědictvím Libštejnským z Kolovrat, kteří jej pozdně renesančně upravili a k hradbě na jižní straně přistavěli nové obytné pozdně renesanční křídlo. Po roce 1680 Hrádek získali jezuité a po zrušení řádu v roce 1773 připadl náboženskému fondu a až do roku 1910 sloužil školským účelům. Pak jej koupilo město Kutná Hora, které začalo s drobnými opravami.
V 90. letech 20. století proběhla generální rekonstrukce Hrádku, včetně restaurování kamenických prvků, fresek a dřevěných stropů.
Dnes v Hrádku sídlí České muzeum stříbra, které pro vás připravilo dva okruhy expozic. Jednak si můžete prohlédnout expozici o historii města a dozvědět se něco o životě místních patricijů, jednak si můžete prohlédnout vzorky všech rud, které se tu těžily. Největší atrakcí je ovšem II. okruh - cesta stříbra.