Hrad Budyně nad Ohří se nachází ve stejnojmenném městě zhruba 10 km západně od Roudnice nad Labem nedaleko řeky Ohře. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Původně dřevěný hrad byl majetkem českých panovníků. Počátkem 13. století jej přestavěl král Přemysl Otakar I. z kamene v gotickém slohu. Jan Lucemburský prodal budyňský Vodní hrad Zajícům z Hazmburka. Za jejich vlády na Budyni doznal hrad i celé panství největšího rozvoje. Vodní hrad byl v majetku Zajíců z Hazmburka až do roku 1613, kdy ho byli nuceni prodat rodině Šternberků. Posledním šlechtickým majitelem se stala rodina Herbersteinů, kteří provedli zásadní rekonstrukci v letech 1900–1913.
Roku 1946 se stal Vodní hrad majetkem města Budyně nad Ohří a do současné podoby byl rekonstruován od roku 1975 a rekonstrukce okolních hradeb byla zahájena v 90. letech 20. století.
Ve 20. letech 20. století bylo založeno v prostorách hradu Jandovo muzeum, které bylo postaveno hlavně z darů cestovatelů a soukromých sbírek obyvatel žijících v okolí Budyně. Toto muzeum čítalo bezmála čtyři tisíce exponátů mezi kterými byly i velice zajímavé předměty. Pozornost si zcela jistě zaslouží vycpanina krokodýla, který byl dovezen na počátku 16. století z Egypta z cesty pana Zajíce z Hazmburka. Za zmínku také stojí zakládací listina města Budyně nad Ohří datovaná do 13. století. V muzeu může návštěvník shlédnout vedle střelných zbraní, trofejí z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, archeologických vykopávek z období 3 000 let př. n. l. také alchymistickou dílnu, která je instalována v prostorách, kde se alchymistické i jiné pokusy v 16. století prováděly. Ojedinělá expozice alchymistické dílny obsahuje také ukázku laboratoře s celou řadou pecí, pícek, kahanů, díží a receptů na výrobu všeho o co se alchymisté v minulosti pokoušeli.
Celá prohlídka muzea je zarámována do krásného gotického prostředí hradu a je zakončena ve Zlatém sále, kde se návštěvníci mohou seznámit z dobovými malbami ze 16. století s výjevy přibližujícími život na Vodním hradě.