Žleby – hrad přestavěný na zámek najdeme na ostrožně nad řekou Doubravkou ve stejnojmenném městečku, přibližně 7 km na východ od Čáslavi.
Hrad Žleby je poprvé připomínán roku 1289. Zakladateli gotického hradu byli nejspíše páni z Lichtenburka. Roku 1356 hrad koupil Karel IV., který jej dále pronajímal (zastavoval) různým nájemcům panského či rytířského původu, kteří se zde v poměrně rychlém sledu střídali.
Při obléhání roku 1427 se hrad vzdal husitům, kteří ho z části pobořili a vypálili. Rozsah dnešního zámeckého komplexu je nepochybně dílem následné, pozdně gotické obnovy a přestavby hradu Janem z Vízmburka v polovině 15. století.
V 16. století se tu vystřídala řada zástavních držitelů, z nichž nejvýznamnější byli Bohdanečtí z Hodkova a Václav Chotouchovský z Nebovid. Za jejich držení došlo asi ve 2. polovině 16. století k přestavbě starého středověkého hradu na čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádovým nádvořím tak, jak se v jádru dochoval dodnes.
Z dalších majitelů je třeba zmínit alespoň ty nejvýznamnější, jakými byli Kaisersteinové, Schönfeldové či Auerspergové. Za těchto majitelů byla realizována barokní přestavba zámku, při které byly vybudovány v té době módní risality na hlavním průčelí a náznak čestného dvora. Na západní straně předzámčí bylo zbudováno hospodářské stavení se stájemi v přízemí a byty v patře.
Roku 1754 se Žleby dostaly do majetku starého tyrolského rodu Auerspergů, v jehož rukou zůstaly až do 20. století.
Roku 1845 pojal Vincenc Karel za svou manželku princeznu Vilemínu rozenou Colloredo-Mansfeld, která se stala, spolu se svým manželem a jeho matkou Gabrielou rozenou Lobkovic, iniciátorkou romantických úprav zámku. Od roku 1849 byl zámek opatřen novodobými hradbami s četnými věžemi, které měly evokovat vzhled středověkého hradu. Inspiraci pro přestavbu severního průčelí naopak čerpali v alžbětinské renesanci. Interiéry vybavili množstvím různorodých sbírek zbraní, nábytku, kožených tapet, obrazů, vitráží, rukopisů, knih a luxusního nádobí. Východní křídlo zámku tzn. dnešní I. prohlídkový okruh sloužil již od konce 19. století jako prohlídková trasa pro veřejnost a tuto jedinečnou atmosféru si interiéry zámku v nezměněné podobě dochovaly dodnes.
Roku 1867 kníže Vincenc Karel zemřel, avšak manželka a syn Vincence Karla myšlenku romantických Žlebů udrželi i dlouhou dobu po jeho smrti a věnovali se jejímu uchování a zdokonalení.
Bohužel roku 1945 byl zámek Žleby zestátněn.
Prohlídkové okruhy
- Reprezentační sály a salóny (základní okruh)
- Soukromé apartmány a zámecké divadlo
- Velká věž a sklepení
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav