Na návrší nad městem Zruč nad sázavou na pravém břehu řeky Sázavy stojí zámek, přebudovaný z původního gotického hradu. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.
První písemná zmínka o zručském hradu pochází z roku 1335 a nalézá se v predikátu Heřmana ze Zruče. Jednalo se o nástupce Starého hradu ležícího asi 400 m dále k západu. Historie tohoto díla je stále opředena tajemstvím. Kolem poloviny 16. století, zřejmě za držení rodu Kaleniců, byl hrad přeměněn na renesanční zámek. Dále se majitelé zámku často střídali, jmenujme například Markétu Mecerodovou z Dobrohoště, hrabě Maxmilián Ludvík Breuner či Rausové z Rausenbachu a další. V roce 1781 zámek vyhořel a podoba zámku se pak částečně změnila za J. S. Skrejšovského (majitel Zruče v letech 1872–1878), jehož jméno je dosud vyryto na jednom z nároží zámku.
Dnešní zámecká vizáž je zásluhou posledního šlechtického rodu – Schebků. Plány na přestavbu si nechali vytvořit od předního českého architekta Jana Vejrycha. Původně měl být zámek neorenesanční, ovšem na zásah hraběnky Emmy byly plány nakonec přepracovány do pseudogotiky (1891), což mělo sídlu dodat větší starobylosti.
Krátce po znárodnění v roce 1948 se zámek dostal do rukou státní správy a od konce roku 1949 zde sídlila radnice. Tento fakt se pokusili změnit v roce 1988 pracovníci a přátelé tehdejšího Městského kulturního střediska. Z místností užívaných úřadem byl vytvořen provizorní prohlídkový okruh a první zkušební prohlídka zámku v roce 1989 se stala, zejména pro místní občany, velkým a milým překvapením. Několik let se táhlo restituční řízení a budoucnost prohlídek zámku byla nejasná. V roce 2003 se zámek stal majetkem města a začalo se s rekonstrukcí a opravami.
Nově zrekonstruovaný zámek si lze prohlédnout ve dvou okruzích. Vstupenky si lze zakoupit v infocentru v průjezdu zámku. Jednou z nejzajímavějších částí nového prohlídkového okruhu je jistě zámecká kaple, kde došlo k obnově původní výmalby stěn, obnoveny a zrestaurovány byly i klenby. Dominantu místnosti tvoří oltářní obraz sv. Jana Nepomuckého.
Na zámecké půdě zručského zámku mezi trámy, okénky a v zákoutích najdete "Království panenek". Je to stálá expozice. Společně tu žijí panenky staré porcelánové, papírové, látkové, celuloidové i nové. Jsou tu panenky z Česka, z Ameriky, z Japonska, ale i dalších zemí. K panence patří kamarád medvídek a další hračky.
V areálu anglického parku se nachází upravené torzo podkovovité bateriové věže, tzv. Kolowratská věž. Ve středověku sloužila jako hláska hradní stráže i jako skladiště zbraní. Byla opatřena střílnami do několika směrů. Nyní Kolowratská věž prošla kompletní rekonstrukcí. Uvnitř věže je velmi zajímavá expozice středověkých zbraní. Každé patro věže je interaktivní a hravou formou seznamuje děti s její historií, dobovými nástroji a zbraněmi připomínající obranu hradu ve středověku. Děti mohou například prolézt tajnou stěnou, složit znaky rodů vládnoucích na Zruči nebo sestavit z písmenek odpovědi na otázky. Z koruny dvaceti metrové věže se naskýtá krásný výhled na celý zámecký areál. Při dešti je vstup do nejvyššího patra uzavřen.
V zámeckém parku byla vybudována naučná stezka s délkou 2 km. Procházka začíná, ale také končí u kostela. Na stezce se nacházejí informační tabule, dobové snímky, popisy vzácných stromů – pro více informací můžete využít chytrý telefon s aplikací na čtení QR kódů. Vše je doplněno ještě herními prvky pro děti.