Areál zámku v Račicích je architektonickým komplexem obsahujícím v jádru raně gotický hrad z konce 13. století, který byl v letech 1590–1615 přebudován na renesanční zámek s předzámčím. Po roce 1830 byl zámek upraven v historizujícím slohu.
První závažnou etapu přestavby středověkého hradu v zámecké sídlo splňující novověké nároky na pohodlnější bydlení lze spojit s osobou pana Hanuše Haugvice z Biskupic, který vlastnil Račice od roku 1568 do 80. let 16. století. Haugvicové dostavěli k severnímu a východnímu zámeckému křídlu nové křídlo západní, čímž vytvořili do tří stran uzavřené nádvoří. Nádvorní trakty opatřili jednoposchoďovými arkádami a částečně vyzdobili reliéfy. Druhá etapa renesanční přestavby zámku proběhla za Hanuše Petřvaldského, který držel panství v letech 1590 až 1622, dle pamětní desky osazené v zámku, a provedl v zámeckém areálu mnoho stavebních úprav. Nechal vyzdobit arkády renesančními figurálními reliéfy a aliančními erby svého rodu. Kolem roku 1600 vystavěl budovy předzámčí s konírnami a kruhovou strážní baštu. Součástí pozdně renesanční stavební akce byla patrně i výstavba zbourané budovy sýpky na severovýchodní straně předzámčí. V barokním období došlo k přefasádování lizénami s kompozitními hlavicemi na jihovýchodním průčelí zámku a vybudování portiku s terasou. V roce 1773 byla dostavěna sakristie a zbudována krytá chodba mezi zámkem a kostelem. Zásadní biedermayerovská přestavba proběhla za svobodného pána Jana Mundyho ve dvou etapách. Jan Mundy začal v roce 1831 s 1. etapou přestavby zámku. Zbořil část starého hradu s prvním nádvořím a SZ křídlo se čtvrtou věží. Zazdil arkády a opatřil je okny, vystavěl chodbu ve druhém poschodí nádvorních arkád, čímž musel rozšířit střechu, obnovil fasády a vystavěl balkony. Přestavba trvala tři roky. Podle projektu Karla a Franze Schlepse byla upravena fasáda ve stylu biedermeieru a vnitřní prostory v historizujícím slohu. K zámku zřídil novou příjezdovou cestu přes zámecký park. Třetí zámecké křídlo obrácené ke kostelu nechal postavit ve 2. etapě přestavby v letech 1853-1855 s tím, že již nebylo ukončeno věží. Ostatní věže byly zvýšeny o patro a opatřeny nízkými jehlancovými střechami. Věnoval také pozornost vnitřní úpravě zámku. V rámci parkových úprav byly zhotoveny z obou stran tarasní zdi u nádvoří, z nichž severovýchodní do parku byla zesílena mohutnými opěrnými pilíři. Do této etapy patřilo také zbudování dvouramenného schodiště ze zámecké podesty do parku. V předzámčí byla zbourána několikapodlažní sýpka. Byl zasypán hradní příkop před branou a přes něj vedoucí padací most. Nechal zrušit chodbu spojující zámek s kostelem. Uvolněný prostor předzámčí byl pojednán zahradním způsobem. Prostor dvora byl od předzámčí oddělen pilířovým plotem s bránou. V roce 1878 byla postavena zahradní brána při vstupu do parku. Následně v roce 1879 proběhly stavební práce na zámecké zdi, která hrozila zřícením. Byly postaveny zpevňující pilíře, které byly nahoře pokryty cihlami a zality cementovou maltou. V roce 1929 postavena nová brána u dolního vjezdu ze silnice do zámeckého parku v souvislosti s úpravami parku a koncem 30. let byl vnitřní dvůr zámku zahradnicky upraven zejména za použití popínavých stálezelených rostlin.
V současnosti je zámek Račice ve vlastnictví soukromé společnosti, která zde zřídila hotel a v roce 2020 otevřela zámek veřejnosti. Návštěvníci zde mohou obdivovat reprezentativní prostory zámku a zámeckých sklepeních v komentovaných prohlídkách a občerstvit se v historické konírně. V Předzámčí nabízí jak ubytování turistického typu, tak luxusní pokoje a apartmány. V nově zrekonstruovaném Podzámčí je k dispozici 11 luxusních apartmánů pro 2-4 osoby. Ubytovaní hosté mohou využít i venkovní bazén s terasami pro slunění.