Město v pěkné poloze na úzkém skalnatém ostrohu obtékaném řekou Metují v podhůří Orlických hor jižně od Náchoda s unikátním renesančním náměstím je již od roku 1950 městskou památkovou rezervací, ke které patří také zámek, bývalý hrad, jehož válcová věž Máselnice je výraznou dominantou historického centra.
Zámek byl postaven společně s městem, původně jako pozdně gotický hrad, který měl město chránit. Farní pamětní kniha uvádí, že základní kámen budoucího města a hradu byl položen samotným Janem Černčickým z Kácova, majitelem panství, dne 10. srpna 1501. Po velkém požáru města v roce 1526 Jan Černčický panství prodal Pernštejnům, tehdy významnému a mocnému šlechtickému rodu. Ti začali s obnovou města i svého nového sídla se záměrem dát jim tehdy moderní renesanční vzhled.
Od Pernštejnů novoměstské panství koupil evangelický šlechtický rod ze Štýrska – Stubenbergové. Ti dokončili renesanční přestavbu a z panského hradu se stal renesanční zámek. Roku 1624 kupují zámek Trčkové z Lípy, kterým byl zkonfiskován. Poté panství Nové Město nad Metují obdržel skotský šlechtic, v té době vrchní chebský strážmistr, Walter z Leslie. Za něj prošel zámek další přestavbou ve své historii, tentokrát barokní. Především 2. patro zámku bylo vyzdobeno barokními štukaturami a nástropními malbami s motivy řecké a římské mytologie.
V roce 1802 vymřeli Leslieové po meči. Jejich majetek zdědili Dietrichsteinové a po nich pak další příbuzné šlechtické rody. Na zámku se však nikdo z nich trvale nezdržoval a ten během 19. století značně zchátral.
V roce 1908 si novoměstský zámek jako své rodinné sídlo vybral a koupil Josef Bartoň, majitel textilní továrny v Náchodě, pradědeček dnešního majitele. Po zakoupení zámku Bartoňovými proběhla poslední přestavba. Ta byla svěřena vynikajícím architektům té doby, Dušanu Jurkovičovi a Pavlu Janákovi. Ze zámku se stalo moderní sídlo, vyzdobené předními českými umělci 1. poloviny 20. století ve stylech secese, art deco, kubismu a funkcionalismu. Současně však byla restaurována dochovaná výzdoba z časů renesance a baroka. Zámek byl také vybaven technickými vymoženostmi, jako je vodovod, ústřední topení, elektřina, telefon a jídelní a osobní výtah. Díky tomu dnes novoměstský zámek slouží jako ukázka adaptace historického objektu na moderní bydlení. Bartoňovi zámek vlastnili do roku 1948. Tehdy byl znárodněn a do roku 1991 ho spravoval stát.
Na severozápad od zámku je terasová zámecká zahrada italského stylu s dřevěnými stavbami Dušana Jurkoviče, které byly nedávno obnoveny.
Od roku 1992 je zámek znovu majetkem rodiny Bartoň-Dobenín a je přístupný veřejnosti.
V roce 2008 byl areál zámku vyhlášen národní kulturní památkou.
Prohlídkové okruhy:
- ZÁMECKÉ INTERIÉRY
- OD PŮDY PO SKLEP
- VĚŽ MÁSELNICE
- ZÁMECKÁ ZAHRADA