Původně raně gotický hrad na hranici mezi Českou republikou a Polskem, stojící na kopci nad městem Náchod, je typickou a nejznámější dominantou městské památkové zóny a národní kulturní památkou.
Na strategicky významném místě nechal Hron z Načeraticů okolo roku 1250 zbudovat hrad. Hrad byl v průběhu času rozsáhle opevněn a několikrát přestavován. Mezi často se měnícími majitele hradu patřili mj. čeští králové Jan Lucemburský a Jiří z Poděbrad nebo jeho syn Jindřich I.
Roku 1544 získali Smiřičtí ze Smiřic město Náchod. Jelikož rod tehdy zastával četné zemské a dvorní úřady, nevyhovoval tehdejší hrad jejich společenským nárokům, proto byl hrad v letech 1554–1614 přestavěn na renesanční zámek. Smiřičtí ze Smiřic přišli po bitvě na Bílé hoře o svá panství. Zámek a panství Náchod připadlo Trčkům z Lípy.
Po zavraždění hraběte Adama Erdmanna Trčky z Lípy a jeho švagra Albrechta z Valdštejna roku 1634 v Chebu, odměnil císař Ferdinand II. náchodským panstvím svého generála Octavia Piccolominiho. Ten v letech 1650–1659 inicioval barokní přestavbu a rozšířil stavbu o Piccolominiho křídlo a zámeckou kapli podle projektu Carla Luraga. Dále Piccolomini pověřil vlámského malíře Pietera Snayerse vyhotovením dvanácti velkoplošných maleb bitev k výzdobě náchodského zámku. Plátna připomínají vojenské úspěchy Piccolominiů ve třicetiletá válce a dnes se nacházejí v Heeresgeschichtliches Museum ve Vídni.
Po vymření rodu Piccolominiů roku 1783 měli v držení Náchod několik let Desfoursové, od nichž jej koupil známý milovník umění vévoda Petr Kuronský, který zde nechal zřídit zámecké divadlo. Po jeho smrti v roce 1800 zámek Náchod zdědila jeho dcera, vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská. Od poloviny 19. století patřil zámek německému rodu Schaumburg-Lippe až do roku 1945, kdy byl československým státem zabaven a zámek přešel do majetku státu.
Zámek ukrývá bohatou sbírku maleb a bruselských gobelínů. K zámku přiléhá Piccolominská zahrada, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu.
Prohlídkové okruhy
- Reprezentační pokoje Piccolominiů (základní okruh)
- Salony druhého patra
- Na dvoře vévodském
- Piccolominiové a II. patro
- Piccolominiové a Kuronští
- Řády, mince a vyznamenání
- Věž, terasa, sklepení
- Zámecká kaple
- Prohlídky půd
- Prázdninové prohlídky pro děti
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav