Zámek v Litomyšli je jeden z největších renesančních zámků v Česku. Zámek je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Počátky zámeckého areálu sahají až do středověku, kdy zde nejprve stála premonstrátská kanonie s románskou bazilikou, proměněná v polovině 14. století v sídlo nově zřízeného litomyšlského biskupství, z jehož objektů se po husitských válkách stalo sídlo světských majitelů panství.
Od roku 1567 získali Litomyšl do zástavy členové velmi vznešené rodiny pánů z Pernštejna. Prvním z nich byl Vratislav z Pernštejna zvaný Nádherný. Zastával funkci kancléře českého království, tedy prvního muže v zemi hned po králi. Ještě předtím procestoval notný kus Evropy. Navštívil Francii, Anglii a znal také velmi dobře Itálii. V roce 1551 vedl poselstvo českých pánů do Janova, kde se setkal císař a český král Maxmilián II. se svou novou manželkou Marií Španělskou. Jednou z jejích dvorních dam byla Marie Manrique de Lara ze vznešené španělské rodiny Mendoza, která se později stala Vratislavovou chotí.
Říká se, že nový zámek v renesančním stylu byl vystavěn Vratislavem z Pernštejna právě pro jeho krásnou španělskou paní. Základní kámen byl položen v roce 1568 a zámek byl dokončen v roce 1581. Budova ve stylu moravských renesančních zámků byla navržena italským architektem Gioannim Baptistou Avostalisem de Sala. Poslední členka rodu, Frebonie z Pernštejna, pozvala do Litomyšle řád piaristů, který dodal místu nový barokní nádech. Po její smrti byl však zámek v roce 1649 prodán německému rodu Trauttmansdorffů. Následně pak od roku 1753 panství se zámkem vyženili Waldstein-Wartenbergové, kteří však během své správy nashromáždili tolik dluhů, že v roce 1855 byla Litomyšl prodána posledním majitelům rodu Thurn-Taxis.
Ve 20. století se majitelem zámku stal stát, od roku 1945 Československo, od roku 1993 Česká republika. Dodnes je zámek státním majetkem a je spravován Národním památkovým ústavem. V roce 1999 byl zámek v Litomyšli pro jedinečnou renesanční architekturu zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
Zámecký areál je na základě restitučních procesů rozdělen na část státní (zámek, úřednický dům čp. 94, zahrada a park, kočárovna) a městskou (pivovar, jízdárna, 1. nádvoří, domek za jízdárnou).
Prohlídkové okruhy:
- Reprezentačními sály a divadlem (základní okruh)
- Soukromými pokoji a kaplí (základní okruh)
- Letní pozastavení
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav