Líčkov je barokní zámek na ostrožně na místě staršího hradu nad stejnojmennou vsí v okresu Louny. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. První věrohodná zpráva o panském sídle v Líčkově pochází z roku 1342, kdy je zmiňován jako majetek kostela Všech Svatých na Pražském hradě. Sídlo v pramenech bývá označováno jako tvrz. Roku 1453 tvrz zdědil Václav Vlček z Minic, který tvrz přestavěl na hrad.
Na konci 16. století se Líčkov stavebními úpravami postupně mění na zámek. Tuto proměnu pravděpodobně započal již Jiří Popel z Lobkovic, který byl ovšem dlouhá léta vězněn. Na přestavbě hradu na zámek má proto hlavní podíl až po roce 1596 Bohuslav Hrobčický.
Zámek - fotogalerie
Dnešní podoba zámku pochází z období po roce 1765, kdy jej nechal stavebně upravit uměnímilovný Josev Vonibald z Ebenu. Díla předních barokních malířů pak ozdobila zámecké interiéry a z téže doby pochází krásná, rokokově dekorovaná vstupní brána. Bohužel, Josef Vonibald upadl do dluhů a zámek přešel v dražbě na jiné majitele za nichž sloužil hospodářským účelům a byl značně poničen.
Ve 20. století na zámku žil a tvořil světově uznávaný malíř Oskar Brázda, který ho i zakoupil. V roce 1938 malíře vyhnali nacisté, v roce 1948 mu byl zabaven komunisty. Vdova Marie Brázdová získala Líčkov v restituci zpět v roce 1992 a otevřela jej pro veřejnost, která mohla obdivovat nejen komnaty, kde Brázda maloval, ale také řadu jeho děl. Později se ale zámek uzavřel, řešily se složité majetkové vztahy. Nyní soudy uznaly, že vdova byla podvedena a vrátil zámek rodině Brázdových.
Zámecký areál kopíruje středověké opevnění. Zámek má čtyři křídla. Na jižní straně vystupuje okrouhlá věž a na protilehlé kaple sv. Anny.