Dominantu obce Jevišovice tvoří bývalé panské sídlo, zvané Starý zámek, rozložené na dlouhém skalnatém ostrohu na pravém břehu Jevišovky, severně od Znojma. Po zničení starého hradu v roce 1421 si Zajímačové z Kunštátu postavili na protějším kopci nový hrad, který se poprvé připomíná roku 1432. Jevišovická větev pánů z Kunštátu přestavěla hrad v 16. století na renesanční zámek, jak o tom svědčí nápis na schodišťové věži s datem 1564; ten pak držela až do svého vymření po meči v roce 1587, kdy jej dědička Kateřina odkázala knížatům z Minsterberka. V jejich vlastnictví byl zámek opět až do vymření rodu v roce 1649. Císař pak zámek i s panstvím prodal Ludvíku Raduitovi de Souches, který si získal skvělé renomé obranou Brna proti Švédům. On a jeho potomci se zasloužili o další, raně barokní přestavby zámku. Některé stavební úpravy na zámku provedla v 19. století i hrabata Ugarte, která vlastnila zámek v letech 1736–1879. Posledními soukromými majiteli zámku byli Offenheimové z Potexinu, kteří jej drželi od roku 1916.
Dnes je objekt majetkem státu; Moravské zemské muzeum nedávno provedlo jeho památkovou obnovu.
Jevišovický starý zámek stojí na ostrohu proti zaniklému starému hradu. Renesanční přestavba hradu na zámek ovlivnila zejména severní a východní stranu jádra – východní zeď byla zbořena a na obou těchto stranách vznikly nové renesanční budovy a obdobná zástavba vyplnila i původní parkán na jihu. I starý palác byl přestavěn renesančně. K výrazným změnám došlo i na předhradí, jenž bylo obestavěno renesančními budovami. Barokní úpravy se dotkly zejména hradní kaple a přízemí východního křídla jádra.
V interiéru jsou zachována gotická a renesanční okenní ostění, v přízemí a v patře gotické a renesanční klenby, barokní kaple sv. Ludvíka. Interiér byl v 80. letech 20. století adaptován pro muzejní účely.
Prohlídkové trasy:
- nádvoří, zámecká kaple sv. Ludvíka, vystavěná po roce 1649 Janem Ludvíkem Raduitem de Souches. V kapli ikonograficky unikátní obraz Obřezání Páně z doby kolem roku 1600. Expozice sbírky Františka Vildomce, přenesená z Boskovštejna, zámecký nábytek a památky na Ofenheimy, majitele panství v první třetině 20. století. Hradní kuchyně a dlouhodobé výstavy Umění skalních maleb a Sousedé na talíři.