Jemnický zámek najdeme na okraji historického centra města Jemnice nedaleko Dačic. Do zámeckého komplexu patří kromě samotné budovy bývalého sídla také několik dalších hospodářských a správních budov včetně rozlehlé zahrady a vysokou zdí obehnaný park s rybníky, který se táhne až ven z města na několik stran.
Původně stál v Jemnici v místě zámku středověký raně gotický hrad, který nechal ve stylu francouzských kastelů s okrouhlou věží vystavět již někdy ve 13. st. král Přemysl I. a v majetku králů zůstal až do r. 153o, kdy jej získali páni z Lomnice, aby započali s jeho přestavbou v renesanční dvoupatrový zámek tvořený čtyřmi křídly kolem pravoúhlého dvora. V dalším toku času se majitelé zámku Jemnice často střídali a tak zde kromě rodu Zahrádeckých ze Zahrádek sídlili i Jankovští z Vlašimi nebo šlechtický rod Daunů, jehož člen hrabě Maxmilián Daun, dal jemnický zámek v 2. pol. 18. st. znovu přestavět a postaral se i o podobu zámeckého parku a přilehlých zahrad tak, že areál získal z tehdejší renesanční podoby tvar ryze barokní. Mezi další majitele panství patřil známý diplomat hrabě Josef Filip Stadion, který jej koupil r. 1815 a za nímž do Jemnice často zajížděl rakouský romantický básník a dramatik Franz Grillparzer. Posledními soukromými majiteli areálu zámku v Jemnici se stali Pallaviciniové, kteří jej vlastnili bezmála celé jedno století až do znárodnění v r. 1945 a pak se do jeho zdí na dlouhých několik desítek let nastěhovala armáda s jednotkou pohraniční stráže. Po barbarské devastaci historicky cenného odkazu předků s tichým souhlasem vojska se v novodobé demokracii pokoušeli areálu zámku Jemnice neúspěšně zmocnit rozličné podnikatelské skupiny nebo organizace a tak byl na přelomu 2. a 3. tisíciletí v majetku města veden jako prázdný a opuštěný objekt. Až od r. 2o12 historickému areálu zámku Jemnice svítá na lepší časy, neboť byl celý areál symbolicky převeden do nájmu Cyriaků. Mezinárodní nevládní organizace Řádu Křižovníků s červeným srdcem chce zmrtvýchvstáním historického areálu zámku Jemnice dát vzniku Evropského vojenského lázeňského a rehabilitačního centra Air maršála RAF a armádního generála Karla Janouška a s tímto ideovým záměrem postupuje pomalu, ale jistě s vytyčenému cíli.
Dnes je areál zámku Jemnice rozsáhlým komplexem se zahradou, parkem, rybníky i několika budovami, z nichž do jasného popředí vystupuje samotná stavba čtyřkřídlého dvoupatrového bývalého šlechtického sídla s průčelím obráceným na východ, jehož vrchol uzavírá trojúhelníkový štít.
Zámek Jemnice reprezentující nepříliš obvyklé druhé rokoko je sice v současnosti v dlouhodobé rekonstrukci, přesto je částečně otevřen a zpřístupňován široké veřejnosti.
Více zde: http://www.cyriaci.com/zamek-jemnice/
Původně stál v Jemnici v místě zámku středověký raně gotický hrad, který nechal ve stylu francouzských kastelů vystavět někdy ve 13. století král Přemysl I. a v majetku králů zůstal až do roku 1530, kdy jej získali páni z Lomnice, aby započali s jeho přestavbou v renesanční dvoupatrový zámek tvořený čtyřmi křídly kolem pravoúhlého dvora.
V dalším toku času se majitelé zámku Jemnice často střídali a tak zde kromě rodu Zahrádeckých ze Zahrádek sídlili i Jankovští z Vlašimi nebo šlechtický rod Daunů, jehož člen hrabě Maxmilián Daun, dal jemnický zámek v 2. polovině 18. století znovu přestavět a postaral se i o podobu zámeckého parku a přilehlých zahrad tak, že areál získal z tehdejší renesanční podoby tvar ryze barokní.
Mezi další majitele panství patřil známý diplomat hrabě Josef Filip Stadion, který jej koupil roku 1815. Posledními soukromými majiteli areálu zámku v Jemnici se stali Pallaviciniové, kteří jej vlastnili bezmála celé jedno století až do znárodnění v roce 1945 a pak se do jeho zdí na dlouhých několik desítek let nastěhovala armáda s jednotkou pohraniční stráže.
Po barbarské devastaci historicky cenného odkazu předků se pokoušeli areálu zámku Jemnice neúspěšně zmocnit rozličné podnikatelské skupiny nebo organizace a tak byl na přelomu 2. a 3. tisíciletí v majetku města veden jako prázdný a opuštěný objekt.
Až od roku 2012 historickému areálu zámku Jemnice svítá na lepší časy, neboť byl celý areál symbolicky převeden do nájmu Cyriaků. Mezinárodní nevládní organizace Řádu Křižovníků s červeným srdcem chce zmrtvýchvstáním historického areálu zámku Jemnice dát vzniku Evropského vojenského lázeňského a rehabilitačního centra Air maršála RAF a armádního generála Karla Janouška a s tímto ideovým záměrem postupuje pomalu, ale jistě s vytyčenému cíli.
Zámek Jemnice, jež reprezentuje nepříliš obvyklé druhé rokoko, je sice v současnosti v dlouhodobé rekonstrukci, přesto je částečně otevřen a zpřístupňován široké veřejnosti.
Více zde: http://www.cyriaci.com/zamek-jemnice/
Více zde: http://www.cyriaci.com/zamek-jemnice/