Zámek Hrubá Skála se tyčí na skupině skalních věží nad údolím říčky Libuňky, nacházejících se 6 km na jihovýchod od města Turnov, ve středu oblasti Český ráj. V současné době je romantický zámek Hrubá Skála stylovým hotelem s restaurací. Během letního období se můžete přijít podívat na nádvoří zámku a také do věže s pěkným výhledem na okolí.
Původní gotický hrad Skála založil Hynek z Valdštejna, který je jako majitel uváděn v písemných pramenech roku 1353. Dále se majitelé střídali a z významných rodů a osob můžeme zmínit například Petra z Vartemberka na Veliši, pány z Jenštejna, Zajícové z Házmburka či Valdštejnové.
Za Smiřických se hrad přeměnil na renesanční zámek. Druhé patro západního křídla získalo souvislou chodbu. V prvním poschodí se nacházely sloupové arkády. Do poschodí se dalo dostat šnekovitým schodištěm a došlo k úpravě hlavní věže. Na budovami vznikl ochoz ve věži a nad ním i čtverhranná věž. Palácovou budovu ozdobily renesanční sgrafity s loveckými náměty a vstup zajišťovala vysoká brána s padacím mostem. Z pánských pokojů této doby se dochovalo jen několik vysoce uměleckých předmětů – vyřezávaná široká renesanční truhla a sedadlo, míšeňská kamna s barevnými glazovanými kachli a antickými portréty.
Roku 1643 vypálili Švédové Turnov a zámek Hrubá Skála se jim stal útočištěm pro posádku. Na císařský rozkaz z roku 1658 bylo rozhodnuto o zboření Hrubé Skály ještě s dalšími okolními hrady. Nakonec tady došlo jenom k částečnému zasypání příkopu a komise rozhodla v roce 1659 od upuštění od likvidačního záměru.
Během 17. až 18. století se zámek Hrubá Skála nijak stavebně neupravoval. František Josef Valdštejn obnovil zámek známý z doby Smiřických po požáru v roce 1710. Roku 1804 vyhořela v předhradí dřevěná stavení, tak se nahradila kamennými stavbami. Karel Josef z Valdštejna v té době zrušil zámeckou kapli, protože před zámkem byl postaven kostel sv. Jiří.
Učenec František Adam z rodu Valdštějnů – poslední zdejší majitel, byl známý jako botanik a o hospodaření nejevil moc zájmu. Žil tady až do začátku 19. století.
V roce 1821 kupuje panství Jan Lexa z Aehrenthalu a zakládá zde novou šlechtickou linii, protože šlechtický titul si koupil z peněz dobyvatele za napoleonských válek. Aehrenthalové všeobecně prosluli jako výborní hospodáři. Roku 1859 upravili zámek Hrubá Skála a okolí v novogotickém slohu. Došlo ke stavbě nové brány v předhradí s kamenným mostem, ke zřízení parku a ke stavbě kamenného mostu z nádvoří do dvora zámku.
Po roce 1945 získal zámek Hrubá Skála československý stát díky konfiskaci majetku. Sloužil pak jako rekreační středisko ROH, později byl upraven jako hotel.