Zámek Hradec nad Moravicí se nachází na severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku nad soutokem řeky Moravice a potoka Hradečná ve městě Hradec nad Moravicí v okrese Opava. Od roku 2001 je národní kulturní památkou České republiky, je přístupný veřejnosti.
V polovině 13. století započal s výstavbou velkorysého gotického hradu, obklopeného důmyslnou fortifikační soustavou, král Přemysl Otakar II. V letech 1279–1281 zde vedla svůj dvůr jeho ovdovělá choť Kunhuta. Od počátku 16. století procházel hrad rukama několika zástavních pánů; posledním z nich byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, jenž v roce 1585 získal zdejší zboží do dědického majetku a současně zahájil přestavbu hradního areálu na renesanční sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.
Nová modernější kvalita bydlení nepochybně ovlivnila i úroveň rodinného a společenského života v Hradci. Mj. tu působila řada domácích hudebníků, od třetiny 18. století známá zámecká kapela; v divadelním sále byly dávány dokonce opery. V roce 1778 přešlo hradecké panství na pruskou knížecí rodinu Lichnovských z Voštic, kteří po požáru v roce 1796 zámek celkově adaptovali a to v intencích soudobého empírového názoru.
Rozsáhlou proměnu hlavní obytné budovy doprovázelo ve 2. polovině 19. století rozšíření areálu o novogotický tzv. Červený zámek s konírnami, kočárovnou a hradební zdí. Rovněž okolí zámku doznalo změn; starý opevňovací systém byl zrušen, svahy vyrovnány a založen přírodně-krajinářský park vynikající kompoziční a dendrologické úrovně. V blízkosti zahradního traktu poté přibyla poslední stavba areálu, pseudogotická Bílá věž.
V držení hradeckého panství se vystřídalo 8 knížat a hrabat Lichnovských v šesti generacích. Každý z nich byl individualitou mimořádného vzdělání, zájmů, schopností a vybraných styků. To vše nemohlo nepoznamenat společensko-reprezentační postavení hradeckého zámku i spektrum a úroveň jeho sbírek. Vedle panovníků, hodnostářů evropských dvorů, politických a společenských celebrit hostil také mnohé veličiny kulturního světa. Hradec navštívil m.j. L. v. Beethoven, F. Liszt, J. Mánes, H. v. Hoffmannstahl a Lisztova dcera Cosima Wagnerová. Přátelské vztahy udržovali Lichnovští s W. A. Mozartem, N. Paganinim, A. von Humboldtem, R. M. Rilkem, M. Twainem, P. Picassem či O. Kokoschkou. V květnu 1945 bylo panství konfiskováno ve prospěch československého státu a zámek záhy otevřen veřejnosti. Od roku 1978 probíhala generální oprava objektu a v současné době je jeho velká část přístupná návštěvníkům.
Bílý zámek – prohlídkové okruhy:
- Reprezentační a soukromé salony (základní okruh I.)
- Hostinské apartmá (základní okruh II.)
- Sloučený okruh I. + II.
- Zámecký areál
- Výstava v galerii Bílého zámku
- Bílá věž
- Edukace s prohlídkou zámku
- Hodinová věž a spodní konírny
- VIII. Dva zámky Hradec a Raduň
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav