Zámek Horažďovice se nachází v severozápadním cípu historického centra Horažďovic v okrese Klatovy. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou postavili ve 13. století Bavorové ze Strakonic. Horažďovice byly roku 1292 povýšeny na město králem Václavem II. V roce 1483 získal panství rod Švihovských z Rýzmberka a ti přestavěli gotický hrad na renesanční zámek. Z této přestavby se nám zachoval malý vnitřní dvůr s arkádami a freskovou výzdobou a dvoupatrová věž zámku.
Za Půty Švihovského roku 1503 byl také zřízen vodovod z Práchně, který sloužil až do roku 1932. Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 bylo Švihovským panství zkonfiskováno a roku 1622 je koupil Adam ze Šternberka. Šternberkové v letech 1681–1692 přestavěli zámek v barokním stylu podle návrhů italského stavitele Solominiho. Vznikl velký sál s freskovou výzdobou, byly zazděny arkády na nádvoří, vystavěna zámecká kaple a hospodářské budovy.
Od roku 1834 vlastnili panství hrabata Kinští z Vchynic a Tetova. Žádné velké stavební úpravy neprováděli a po válce v roce 1945 jim bylo panství zkonfiskováno.
Současný zámek tvoří čtyři křídla pravděpodobně pozdně gotického původu, která obklopují vnitřní nádvoří. Po jeho obvodu vede renesanční arkádový ochoz na toskánských sloupech. Ve vstupním křídle se nachází raně barokní kaple.
Dnes se v prostorách zámku nachází Městské Muzeum Horažďovice. V muzeu se pojí prohlídka zámeckých prostor s expozicemi archeologie, mineralogie a historie Horažďovicka se sezónními výstavami. Vedle nejreprezentativnějšího velkého sálu s freskami můžete vystoupat do čtyřpatrové věže a porozhlédnout se po okolí Horažďovic.
Součástí Městského muzea Horažďovice je také interaktivní dílna, expozice místního loutkářství, městská galerie a informační centrum.
Informace pro návštěvníky ZDE.
V současné době probíhá v Městském muzeu Horažďovice stálá expozice alpských minerálů – Aleš Červený – DIAGNÓZA KRYSTAL.