Majestátní dominantu historického města Český Krumlov, jednoho z našich nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších sídel, zapsaného na seznam památek UNESCO, tvoří areál hradu a zámku, položený na vysokém ostrohu nad soutokem Vltavy a Chvalšinského potoka. Mohutný komplex je po Pražském hradu druhý největší u nás a jeden z nejrozlehlejších ve střední Evropě. Původní středověký hrad, rozšířený a upravený renesančně a barokně, zahrnuje na 40 paláců a budov, soustředěných kolem pěti nádvoří, se 300 sály a komnatami.
Původní gotický hrad založili někdy před rokem 1250 páni z Krumlova, jedna z větví mocného rodu Vítkovců s erbovním znamením pětilisté růže. V roce 1302 páni z Krumlova vymřeli a jejich majetek zdědili jejich příbuzní Rožmberkové. S jejich jménem a třemi staletími jejich vlády je spojena doba největšího rozkvětu města i hradu, který se za dobu vlády pánů z Rožmberka proměnil v honosnou renesanční rezidenci. Ve druhé polovině 16. století, za vlády Viléma z Rožmberka, se rod velmi zadlužil a to byl také hlavní důvod, proč Petr Vok z Rožmberka, Vilémův mladší bratr a poslední člen rožmberského rodu, na přelomu roku 1601 a 1602 odprodal panství s hradem a zámkem císaři Rudolfu II. Habsburskému.
Až za knížete Jana Kristiána I. z Eggenbergu sledujeme od 60. let 17. století intenzivnější hospodářský, stavební a umělecký ruch a zámek Český Krumlov se vymanil z provinční zaostalosti a hospodářské a umělecké stagnace po období třicetileté války. Kníže Jan Kristián I. vytvořil z českokrumlovského zámku honosné a reprezentativní barokní sídlo.
Na začátku 18. století nový majitel sídla, Josef Adam ze Schwarzenbergu, obratný a podnikavý hospodář a velký milovník umění, se zasloužil o velkolepou přestavbu zámeckého areálu. Po polovině 19. století zámek Český Krumlov ztratil roli hlavního rodového sídla krumlovsko-hlubocké větve Schwarzenbergů a nebyl, ani ve 20. století, pravidelně obýván.
V roce 1963 bylo historické centrum vyhlášeno městskou památkovou rezervací, v roce 1989 byl zámecký areál vyhlášen národní kulturní památkou a v roce 1992 byl celý historický komplex zapsán na prestižní Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
V posledních letech dochází v celém zámeckém areálu k rozsáhlé stavební obnově jednotlivých objektů areálu a k významným restaurátorským pracím. Průběžně postupují práce na obnově zámeckých interiérů a exteriérů, které umožňují postupné rozšiřování nabídky služeb pro návštěvníky zámku.
Prohlídkové okruhy:
- Renesanční a barokní apartmány (základní okruh I.)
- Apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století (základní okruh II.)
- Zámecké barokní divadlo
- Hradní muzeum a zámecká věž
- Konírna, sedlárna
- Zámecká zahrada
Informace o návštěvní době zde.
Ceny vstupného zde.
Zdroj textu: www.npu.cz – Národní památkový ústav